• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 600 Görüntülenme

Çocukluktan ergenliğe giden evrensel yol

Çocukluktan ergenliğe giden evrensel yol

Çocukluktan Ergenliğe Giden Evrensel Yol

Bebeklik döneminizi hatırlıyor musunuz? O dönemde süt dişleriniz çıktı. Çevrenizdeki insanları, sesleri, kokuları tanıdınız. Emeklemeye, yürümeye başladınız. Daha sonra beyninizin gelişimiyle konuşmayı öğrendiniz. O dönemde beslenme, giyinme gibi ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayabiliyor muydunuz? Yoksa çocukluk döneminiz büyüklerinize bağımlı yaşadığınız bir dönem miydi? Çocukluk döneminizi hatırlıyor musunuz? Arkadaşlarınızla oyun oynamayı, bisiklete binmeyi, okuma ve yazmayı, aritmetiği ve sportif etkinliklere katılmayı bu dönemde mi öğrenmiştiniz? Bebekliğinizden bugüne kadar büyüdünüz, geliştiniz ve değiştiniz, değil mi? Bu gelişim ve değişim devam ediyor. Şu an içerisinde bulunduğunuz dönemin ergenlik dönemi olarak adlandırıldığını biliyor musunuz?

Çocukluktan ergenliğe giden evrensel yolErgenlik, çocukluktan erişkinliğe geçişin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem, genellikle 12-21 yaşlar arası olarak ifade edilmektedir. Ancak bu sınırlar kesin değildir. Ergenliğin başlangıç ve bitiş yaşları bireylere göre değişir. Ergenlik süresince kız ve erkekler, bedensel ve ruhsal yönden değişim geçirirler. Bu dönem, kızlarda erkeklerden önce başlar. Ülkemizde ergenlik döneminin başlangıcı kızlarda genellikle 10-12 yaşlarına, erkeklerde ise 13-14 yaşlarına rastlar.

Çocukluktan ergenliğe giden evrensel yol

Ergenlik dönemindeki bedensel değişme, kız ve erkekler arasında farklılıklar oluşmasını sağlar. Kızlarda boy, 18 yaşına kadar uzar. Memeler büyür, kalça genişler, bel incelir. Cinsel organlar etrafında, koltuk altlarında kol ve bacaklarda kıllanmalar başlar; yüzde sivilceler çıkabilir. Cinsel organlarda büyüme ve gelişme de gözlenir. İlk âdet kanaması başlar. Âdet kanaması, üreme çağında olan bir kadında ortalama 28 günde bir tekrar eder. Her bir âdet döngüsünde, yumurtalıktaki bir yumurta olgunlaşır ve yumurta kanalına geçer. Eğer döllenme gerçekleşmezse yumurta ve bir miktar kan vücut dışına âdet kanaması ile atılır. Bu dönemde kilo artışı gözlenir. Bu artış büyük ölçüde yağ kütlesindeki artışla ilgilidir. Erkeklerde ise boy 20 yaşına kadar uzar. Omuzlar genişler, sakal ve bıyıklar çıkar, sperm üretimi başlar, cinsel organlar etrafında, koltuk altlarında, kol ve bacaklarda kıllar çıkar; yüzde sivilceler oluşabilir, ses kalınlaşır. Ergenlik döneminde erkeklerde, kızlardan farklı olarak kol ve bacak adalelerinde gelişme olur. Bu da kas ve kemik kütlesinin artmasıyla ilgilidir. Göğüs kafesi ve omuzlar genişler, vücut ve yüz erkeksi görünüm kazanır. Kol ve bacaklarda orantısız büyüme oluşur. Orantısızlık bazı sakarlıkların yaşanmasına neden olabilir. Bu geçici bir süreçtir.

Çocukluktan ergenliğe giden evrensel yol

Çocukluktan ergenliğe giden evrensel yol

Ergenlik döneminde, bedensel değişmenin yanında ruhsal değişmeler de görülür. Bu dönemde ergenler, bedenlerindeki değişikliklere uyum sağlayamayıp utangaçlık, panik ve endişe yaşayabilirler. Hatta bazen korku ve tedirginliklerini örtmek için taşkınlıklarda bulunabilirler. Ergen, ruhsal ve bedensel yapısında oluşan bu değişime uyum sağlayabilmek için ailesinden, arkadaşlarından, gerekirse okuldaki rehberlik ve psikolojik danışma uzmanından yardım alabilir. Bireylerin bu dönemi rahat geçirebilmesi için vücutlarındaki değişimden utanmamaları gerekmektedir. Bilinmelidir ki bu dönemi her birey kendine özgü yaşar. Bu süreç, gelişimin doğal bir parçasıdır.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar