• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 734 Görüntülenme

Çok gülen çok mu yaşar?

Çok gülen çok mu yaşar?

Çok gülen çok mu yaşar?

Araştırmalara göre espri anlayışı yüksek ve çok gülen kadınlar özellikle kalp rahatsızlıkları ve enfeksiyonlara karşı daha dirençli oluyor. Norveç’te yapılan ve 15 yıl boyunca toplam 53.556 kadın ve erkeğin katıldığı bir araştırmada espri anlayışı ile ölüm arasındaki bağlantı üzerinde duruldu. Katılımcılara uygulanan bir ankette kişilerin espri anlayışı bilişsel, sosyal ve duygusal yönlerden değerlendirildi. Bunun yanında kalp rahatsızlığı, enfeksiyon, kanser ve kronik obstrüktif akciğer hastalığından (KOAH) kaynaklanan ölümler de incelendi. Elde edilen sonuçlara göre, “Espriye dair bir ipucunu kolaylıkla fark edebiliyor musunuz?” gibi espri algısını bilişsel yönden ölçen sorular karşısında en yüksek puanı alan kadınların, söz konusu bütün hastalıklardan kaynaklı ölüm riskinin yüzde 48 daha düşük olduğu ortaya çıktı. Daha ayrıntılı bakıldığındaysa bu kadınların kalp rahatsızlığından ölüm riskinin yüzde 73, enfeksiyondan ölüm riskinin ise yüzde 83 daha az olduğu gözlendi.

Çok gülen çok mu yaşar?Erkeklerde ise olumlu bir sonuç elde edilse de onlarda ölüm oranı ile yalnızca enfeksiyon arasında bir bağlantı tespit edildi. Buna göre espri anlayışı güçlü erkeklerin enfeksiyondan ölüm riski yüzde 74 daha azdır. Çalışma sonucunda esprinin sosyal ve duygusal bileşenlerine ilişkin bir bağlantı elde edilmedi. Uzmanlar, elde edilen bulgulardaki cinsiyetler arasındaki bu farklılığın, erkeklerde espri algısının yaşlandıkça azalmasına bağlıyor.

Çok gülen çok mu yaşar?

Araştırma ekibine göre esprinin bilişsel yanı kişiliğin sabit bir yönünü oluşturuyor ve gündelik yaşamımızda karşılaştığımız olaylara yaklaşımımızı ve onları nasıl anlamlandırdığımızı etkiliyor. Bu sayede sosyal ilişkilerimizde karşılaştığımız anlaşmazlıklara ve strese karşı bir tampon görevi görerek stres hormonlarının yükselmesini engelliyor. Çünkü kortizol gibi stres hormonları bağışıklık sistemimizin işlevlerini etkin biçimde yerine getirmesine engel oluyor.

Çok gülen çok mu yaşar?

Çok gülen çok mu yaşar?

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar