• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 719 Görüntülenme

Cumhuriyetimizin tanığı: Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmadan on yedi gün önce 6 Nisan 1920’de kurulmuştur. Milli Mücadelenin başlarında, girişilen milli davanın sesinin her yana duyurulması için doğu ve tarafsız haberciliğe büyük ihtiyaç vardı.
Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış ve 30 Ekim 1918’de ağır koşullar içeren Mondros Mütarekesi’ni imzalamıştı. Havas Reuter Ajansının yayımladığı haberler, Türkiye’nin çıkarlarına uygun değildi. Mustafa Kemal Atatürk de bu ajansın uydurma, zihinleri bulandıran ve karışıklık çıkarmaya yönelik haberlerinden rahatsızlık duymaktaydı.

Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’da giriştiği kurtuluş hareketinin sesini duyurmak amacıyla çeşitli girişimlerde bulundu. 4-11 Eylül 1919’da toplanan Sivas Kongresi’nde alınan kararların duyurulması amacıyla adını kendi koyduğu “Benim Gazetem” dediği iradeyimilliye gazetesini yayımlattı. Mustafa Kemal, 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişiden hemen sonra, ilk işlerden biri olarak gazete konusuna el attı. Hakimiyetimilliye gazetesinin çıkartılmasını sağladı. Böylece bu gazete, milli mücadelenin sesi olmuştur.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar