• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 930 Görüntülenme

D vitamininin önemi nedir

Bebek beslenmesindeki önemli noktalardan biri de bebeğin D vitamini gereksiniminin karşılanmasıdır. D vitamininin kalsiyum ve fosforun kandan kemiklere geçmesini sağlayarak kemik ve diş gelişiminde etkili olduğunu biliniyor. Anne sütü, bebeğin gereksinim duyduğu D vitaminini karşılayamaz. Bu nedenle doğumdan itibaren bebeklere anne sütü dışında günlük D vitamini desteği sağlanmalıdır. D vitamini desteği en az 2 yaşına, tercihen 5 yaşına kadar sürdürülmelidir.
Ek besinlere geçildiğinde D vitaminince zengin besinler bebeğe verilmelidir. Ayrıca D vitamini güneş ışınlarının etkisiyle deri altında sentezlenebilmektedir. Bu nedenle bebek ve çocukların başlarını güneşten koruyarak, kol ve bacakları açık giysilerle açık havada güneşten faydalanması yani güneş banyosu yaptırılması gerekir.
Güneş banyolarına 5 dakika ile başlanmalı ve süresi yavaş yavaş uzatılmalıdır. Günlük 10-15 dakika güneş banyosu yeterli olur. Güneş altında kaldıktan sonra kuruyan derinin çocuklar için üretilen uygun kremlerle nemlendirilmesi ve bol su içirilmesi gerekir. D vitamini takviyesi olmadan anne sütü ile beslenen ve yeterli güneş ışığı almayan bebeklerde D vitamini eksikliği görülür.
Bebeklerin kol ve bacakları açıkta bırakılarak güneş banyosu yaptırılmaları faydalıdır.

D vitamini eksikliğinde vücudun kalsiyum ve fosfor dengesi bozulacağından, kafatasında yumuşama, geciken bıngıldak kapanması, kalça kemiği eğrilikleri ve raşitizm görülebilir. Beslenmeye bağlı raşitizm, gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye\’de yaygın görülen bir kemik hastalığıdır. Bu hastalıkta kemiklerde yeterli mineral birikimi gerçekleşmediğinden kemiklerin yumuşaması ve eğrilmesi meydana gelir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar