• 2 sene önce
  • 1 Yorum
  • 1050 Görüntülenme

Damarları temizleyen gıdalar nelerdir?

Düzensiz beslenme sonucu görülen damar tıkanıklığı ölümcül riskleri de beraberinde getirmektedir. Eğer bu risk grubuna dahil olmak istemiyorsanız damarları temizleyen gıdalar nelermiş bir göz atmanızda fayda var.

Damarları temizleyen en önemli gıdalardan birisi yeşil çaydır. Yeşil çay damarlara hasar veren oksidatif stresi azaltır ve damarları temizler. İçerdiği antioksidanlar kolesterolü düşürür ve bu sayede kalbi korur.

Özellikle sütlaç denince akla gelen tarçın sadece tatlıların üzerinde değil günlük yaşantımızda da en leziz dostumuz olmalı çünkü  antioksidan deposu olan tarçın, kandaki şekeri düşürür ve bu sayede damarlar için çok faydalıdır. Günde 1 çay kaşığı tarçının kandaki yağ oranını %26 oranında azalttığı kaydedilmiştir.

Kilo probleminiz olsa dahi bademi hayatınızdan tamamen çıkarmayın. Günde en az 3 badem yiyerek damarlarınıza bir güzellik yapın çünkü  E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengin olan badem, içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlardaki hasarı engeller.

Daha önceki yazılarımızda da sık sık söylediğimiz gibi her mutfakta bulunması gereken baharatların başında gelir zerdeçal. Damar temizliğinde de en etkili baharattır. Ayrıca damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını engeller.

Ayrıca kuşkonmaz, damarlardaki baskıyı azaltır ve bu sayede kan akışını hızlandırır. Ayrıca damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi gelir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce 1 yorum gönderilmiş. Siz de yorumunuzu gönderin!
  • Merhabalar 1 yıldır ayaklarım da vaskulit teşhisi konuldu hangi bitkiler ile tedavi edilir. Teşekkürler

    • 0
    • 0

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar