• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 609 Görüntülenme

Dekorasyonda en sık yaptığımız hatalar

Hepimize göre hoş görünen ve içinde keyifle yaşayacağımız bir mekan hayal ederiz yola çıkarken. Bununla beraber işin bitiminde çoğumuz tam anlamıyla istediğimiz resme ulaşamayız. Bizi hayal kırıklığına uğratan en sık yaptığımız dekorasyon hatalarını el aldık bu başlık altında.

İşin başında bütçemizin ne olduğunu bilirsek eğer sınırlarımızı daha raht tesbit ederiz ve alışveriş sırasında dikkatimiz dağılmaz. Dekorasyon mobilye ve aksesuar satın almaktan çok daha öte bir şeydir. Mekanı kendi ölçeklerine ve içinde yaşayacakların ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlamak desen, kumaş ve renklerden önce gelir. Bir liste olmadan eşya alışverişine çıkıyorsanız, günlerce sürecek mağaza gezmeler ve kararsızlıklara hazır olun. Neticede neyi seçerseniz seçin, alamadığınız tüm eşyalarda aklınız kalacak.

Bir mobilya ya da aksesuarı kullanma konusunda, mekanla veya diğer eşyalarla uyumsuz olduğu çok açıkken, yüklü bir para verildiği için veya hatırası var diye ısrar etmek bütün emeğinizi ziyan edebilir. Gerçekten vazgeçemeyeceğiniz bir parça olduğunu düşünüyorsanız, en başta bütün planınızı ona göre yapmalısınız.İnsanlar mekana ilk girdiklerinde nereye bakacaklarını şaşırmamalılar, mekanın kimliği hakkında fikir veren, akılda kalıcı, büyük bir objeyi tasarımın merkezine yerleştirmelisiniz. Bu bir sanat eseri, bir şömine ya da antika bir mobilya olabilir.
Dolaşmak, rahatça yer değiştirmek ve en önemlisi içindeyken bunalmamak için mekanda yeterince boşluk bulunduğundan emin olmalısınız. Unutmayın, dopdolu değil yeterince dolu bir mekan hedefliyoruz. Uyum elbette ki önemlidir. Ancak aynı renk ve desenlerin sürekli tekrar etmesi mekânı sıkıcı hale getirir. Detaylarda üçüncü ve dördüncü çeşitlere yer açmak iyi fikir.

Seçmiş olduğunuz aydınlatma aracı çok şık duruyor olabilir. Peki, yeterince aydınlatıyor mu? O parçadan vazgeçmeden aplik, lambader, abajur gibi yardımcı araçlarla ışık sorununu çözebileceğinizi not edin. Bir mekan hali hazırdaki kullanım amacının dışında pekâlâ bir veya birkaç amaca daha hizmet edebilir. Birçoğumuzun apartman şartlarında yaşadığını düşünecek olursak eğer mekanları daha işlevsel planlamanın önemi de kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar