• 7 ay önce
  • 0 Yorum
  • 370 Görüntülenme

Depresyondan çıkmak mı istiyorsunuz?

Depresyondan çıkmak mı istiyorsunuz?

Depresyondan çıkmak mı istiyorsunuz?

Yapılan son araştırmalara göre haftada en az iki defa yoga yapmak klinik depresyon belirtilerini azaltabiliyor. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, majör depresif bozukluğa sahip bir grup insana haftada 2-3 kez 90 dakikalık Iyengar yoga derslerine katılmaları ve diğer bir gruba ise evde pratik yapmaları tavsiye edildi. Her iki grubun da depresyon belirtilerinde ciddi derecede azalma görüldü. Araştırmacılar bunun, yoganın parasempatik sistemimize olan etkisinden kaynaklandığını düşünüyor. O halde matınızı alın ve başlayın!

Depresyondan çıkmak mı istiyorsunuz?

Depresyondan çıkmak mı istiyorsunuz?

Depresyondan çıkmak için yapılması gerekenler

Spor yapın

Herhangi bir spor yapılırken kaslar oksijensiz solunum yapmaya başlar ve bunun sonucunda laktik asit salınımı meydana gelir. Böylece kaslarınızda yanma hissi olur. Beyin de bu acıyı geçirmek için endorfin salgılar. Bilindiği gibi endorfin morfin benzeri bir hormondur, fiziksel acıyı hafifletir ve daha mutlu-huzurlu hissetmenizi sağlar. Bir sporu profosyonel olarak yapmaya başlamanız ya da spor salonuna gitmeniz çok daha faydalı olacaktır ancak amatör de takılabilirsiniz.Mesela koşun, yürüyün, yüzün, veya bisiklet sürün. Kısa bir zamanda farkı göreceksiniz.

Bol oksijen alın

Oksijen serotonin düzeyini yükselten etkenlerden birisidir. Bunun yanında oksijen alarak daha sağlıklı düşünmenizi sağlayabilirsiniz. Bu nedenle bol bol temiz hava alın ve bulunduğunuz ortamı (evinizi – işyerinizi) havalandırın.

Depresyondan çıkmak mı istiyorsunuz?

Depresyondan çıkmak mı istiyorsunuz?

Güneş ışığı alın

Melatonin hormonu karanlıkta salgılanır ve fazlası melankolik ruh haline sebep olur. Depresyon ataklarının kış ve bahar aylarında daha sık gelmesi de bu yüzdendir. Bunun için sabah koşusuna, veya yürüyüşüne çıkın. Evinizde perdelerinizi açın, bol güneş ışığı alarak ruh halinizi stabil tutmaya çalışın.

Uykunuzu düzeni sağlayın

Çok ya da az uyumak, hijyenik olmayan uyku dönemleri geçirmek ruh halinizi daha da kötüleştirmeye yol açar. Özellikle geceleri uyanık sabahları uykudaysanız bu güneş ışığı almanızı engelleyecek ve sizi daha melankolik yapacaktır. Depresyondan çıkmak için herkes gibi geceleri uyuyun, gündüzleri yaşayın.

 

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar