• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1037 Görüntülenme

Depresyonun Fiziksel Belirtileri Nelerdir

Depresyon birçok kişiyi etkiler ve zor durumda bırakır. Depresyonun ortaya çıkmasında etkili olan belli etkenler vardır. Zor bir rahatsızlık olan depresyon orta çıkmaya başladığında kişide bazı fiziksel belirtiler görülebilir. Depresyonun kişilerde görülen fiziksel belirtileri şunlardır:

Uyku sorunları

Bazı kişilerde depresyon nedeniyle insomnia görülebilir. Yani kişi uykuya dalmada güçlük çeker ve bütün gece boyunca uykuyla uyanıklık arasında gidip gelmeler yaşayabilir. Bazı kişilerde ise bu durumun tam tersi görülebilir. Kişi uzun saatler uyumuş olsa bile yataktan çıkmak istemeyebilir. Her iki durumda da kişi günlük işlerini yerine getirmekte zorlanır.

 

Nedeni bilinmeyen ağrılar

Depresyondaki bazı kişiler herhangi bir hastalığa ya da yaralanmaya bağlı olmayan nedensiz ağrılar yaşayabilirler. Düzenli olarak ağrılar görülebilir. Depresyonun fiziksel belirtileri arasında en çok görülen ağrılar şunlardır: baş ağrıları, mide ağrıları, sırt bölgelerinde yaşanan ağrılar. Bu ağrılar ilaç yardımıyla geçmez ve doktora gitseniz de nedeni belirlenemez.

 

İştah ve kilo değişimleri

Bu belirti bütün depresyon hastalarında görülmez ancak bazı hastalarda iştah azalması sebebiyle kilo kaybı yaşanabilir.  Bazı hastalarda ise iştah açılabilir ve kilo artabilir. Ekmek, makarna gibi karbonhidrat bulunduran besinlere karşı kişinin isteği artabilir.

 

Yavaşlayan hareketler

Depresyondaki bazı hastaların hareketleri yavaşlayabilir. Konuşma ve tepkiler de hareketlerin yavaşlamasına eşlik edebilir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar