• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 965 Görüntülenme

Derin bir nefes alın

Fark etmemiş olabileceğiniz bir ipucu. Stresli bir durumdan önce veya durum sırasında nefesinizin kesildiği oluyor mu? Derin nefes alma  ve iç konuşma ile daha az stres yaşamaya başlayacaksınız. Örneğin, kaygılı hissetmeye  başlıyorsanız birkaç derin nefes alın, kaygınız azalacaktır.

Etkin ve terapisel nefeslenmeyi öğrenmek için sessiz, rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere gidin. Dış etkilerini azalttığınız zaman zihnin içe dönmesini sağlarsınız. Başlangıç için kısa bir giriş:

Doğal derin nefesler almaya başlayın. Bunu yaparken gevşeme anında göğsünüzün ritmik iniş çıkışlarını fark edin. Daha yavaş, daha derin nefesler alıp vereceksiniz ve vücudunuz gevşeyecek. Daha gevşek bir haldeyken nefeslenmek, nefeslenmenin ve gevşemenin daha derin düzeylerine ulaşmanızı sağlayacak. Zihin ve vücut nefes almakla meşgulken, kaygı için çok az boşluk kalır.

Nefes şablonun farkında olmayı ve gergin bir durumda nefesinizi gevşeme sağlayacak  şekilde nasıl değiştireceğinizi öğrenmek, edinebileceğiniz en temel zihin / vücut yeteneklerinden biri.

Burada tavsiye edilen nefeslenme tarzı hep karından gelir, göğüsten değil. Karın nefeslenmesi diyaframdan, ciğerlerin hemen altındaki kaslardan itilir. Diyafram şişer ve siz nefes  verirken göbeğiniz genişler. Diyaframın hareketi ciğerleri doldurur. Karın nefeslenmesi etkili ve rahatlatıcıdır, gergin göğüs nefesi ile hızlı ve sığdır. Araştırmalar, beynin uyarılmışlığının on uygun nefes ile arttığını gösteriyor.

Nasıl nefes aldığınızın farkında olun:

Rahat bir pozisyonda oturun. Gözlerinizi kapatın. Ellerinizi göbeğinize koyun. Nefes ritmini değiştirmeye çalışmadan, nefes verirken karnınız şişiyor mu, iniyor mu hissetmeye çalışın. Birkaç derin nefes alarak karın nefesinizi değiştirin ve sonra ağzınızdan, derince iç geçirmiş gibi dışarı üfleyin. Nefesinizin gidişatının farkına varınca, kaygınızı azaltma sürecine başlarsınız.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar