• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 874 Görüntülenme

Diş Doktoru Korkusu Nasıl Yenilir?

Birçok erişkin, vampirlerle karşılaşmayı, bir diş doktoru ile karşılaşmaya tercih eder. Ancak diş doktoru ile hiç karşılaşmamış olan çocuğunuzun olumsuz duyguları yoktur. Onun için diş doktor muayenesine ziyaret, eğlenceli bir serüven de olabilir, korkutucu bir deneyimde. Diş hekimine ve diş hekimiliğine karşı yaklaşımı henüz oluşmamıştır ve nasıl şekilleneceği anna baba davranışlarına, ön hazırlığa ve diş hekiminin oluşturduğu atmosfere bağlıdır.

Büyük olasılıkla en önemli etken diş doktorudur. Çocukların diş problemleri (Pediatrik diş doktoru) veya aile diş hekimliği konusunda uzmanlaşmış birini bulun; sabırlı ve esprili olmasına dikkat edin (emin değilseniz, adayın çocuğunuz ile sohbet etmesini isteyin). Muayenehane personelinin arkadaş canlısı olmasına, mobilya ve dekorasyonda küçüklerin akılda tutulmuş olmasına dikkat edin.

İkinci en önemli etken, sizsiniz. Bir çocuğun, diş doktorundan korkmasının en önemli sebebi, anne babanın diş doktorundan korkmasıdır. Bu yüzden, küçük çocuğunuzun önünde korkularınızı saklı tutun.

Küçük çocuğunuzu, diş doktoru muayenesine, çocuk doktoru muayenesine hazırladığınız gibi hazırlayın: Diş doktorları konusunda kitaplar okuyun, sizin, bebeklerinin, doldurulmuş hayvanlarının veya diğer oyuncaklarının üzerinde diş doktorculuğu oynamasına izin verin. Ağrı konusundan kaçının. Ofisteki yardımcıdan, muayenenin nasıl olacağı hakkında tam bilgi alın ki, çocuğunuzla önceden prova yapabilin. Siz, diş doktoru rolünü oynayabilirsiniz, daha sonra rolleri değişebilirsiniz. Muayeneden sonra, çocuğunuza neler verildiğini öğrenin (oyuncaklar, yapışkan etiketler, diş fırçaları), ve kendisini nelerin beklediğini çocuğunuza anlatın.

Olanak varsa, randevu aldığınızda kaygılarınızdan diş hekimine söz edin. İlk muayenenin, tanışma faslı, arkadaşça sohbet, diş doktoru muayenesini tanımak, ve hızlı bir muayeneden ibaret olmasını istediğinizi açıklayın. Gerekli tedaviler, bir sonraki muayeneye kalmalıdır. Diş doktoruna muayene sırasında içeride kalmanızı isteyip istemediğini konuşun. Bazıları, anne babalar bekleme odasına bekledikleri zaman, daha iyi sonuç almaktadırlar (tıpkı öğretmenlerin, anne babalar sınıftan çıkınca daha iyi sonuç alındığı gibi). Bazı çocuklarsa anne babaların kalmalarını isterler.

Ön planda, duyarlı bir diş doktoru ve rahat anne babalar, küçük çocuğun korkularını azaltmak için çok şey yapabilirse de, diş doktoru muayenehanesinde olay çıkmasını önleme olanağı olmayabilir. Çocuğunuz paniğe kapılırsa, korkularını kabul edin, onlarla en iyi şekilde başa çıkmasına yardımcı olun.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar