• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 512 Görüntülenme

Diz ekleminden gelen sese dikkat

Diz ekleminden gelen sese dikkat

Diz ekleminden gelen sese dikkat!

Diz eklemi vücudun en fazla yük taşıyan eklemi olduğu için diz kapağına ve kıkırdaklarına aşırı yük biner. Hatta bu yük vücut ağırlığımızla orantılı olarak daha da artar. Bu nedenle diz rahatsızlıkları çok sık rastlanılan bir durumdur. Dizlerden gelen çıtırdama benzeri sesler önemli belirtileridir. Ancak IEEE Transactions on Biomedical Engineering dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre dizlerimiz sadece aşırı zorladığında veya rahatsızlandığında değil aslında her zaman ses çıkartıyor.

Diz ekleminden gelen sese dikkat

Eklemler, iki veya daha çok kemiğin birleşme alanıdır. Kemikler birbirine eklemler sayesinde bağlanır. Eklemler hareket yeteneklerine göre üç gruba ayrılır: Hareket etmeyen eklemler, sınırlı hareket eden eklemler ve oynar eklemler. Oynar eklemler vücudumuzda en çok bulunan eklemlerdir. Vücudun omuz, dirsek, diz gibi hareket kabiliyeti yüksek bölümlerinde yer alırlar. Oynar eklemlerin boşluklarında kemiklerin aşınmasını önleyen eklem sıvısı vardır. Eklem yüzeyleri ise ekleme esneklik kazandıran bir kıkırdak tabakayla örtülüdür.

Diz ekleminden gelen sese dikkat

Diz ekleminden gelen sese dikkat

Dizlerde hissedilen yüke ve ağrılara dayanıyor. Dizler özellikle spor yaparken her zamankinden daha çok ses çıkarıyor. Dizlerden kendinizin de duyamadığı sesler de çıkıyor olabileceğini düşünen uzmanlar bu seslerin duyulmasını ve hatta anlaşılmasını sağlamayı hedefliyor.
Dizden ses gelmesi genelde orta ve ileri yaşlarda olur. Bununla birlikte gençlerin dizinden de ses gelebilir. Dizden ses gelmesi özellikle orta yaşlarda (30-45) ortaya çıkarsa erken kireçlenmenin habercisidir. Sesle beraber ağrı da varsa ve bu ağrı özellikle oturup kalkmalarda ,diz kırarak yapılan aktivitelerden sonra oluşuyorsa mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Bu aşamada yapılacak en doğru hareket bir fizik tedavi uzmanına başvurmaktır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar