• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 756 Görüntülenme

Dizüstü bilgisayarınız fazla mı ısınıyor?

Bildiğiniz gibi, dizüstü bilgisayarlarda, birçok programın aynı anda kullanılması ısı artışına neden oluyor. Bu durumda bilgisayarın yavaşlaması ve işlem hızının düşmesi kaçınılmaz. Özellikle eski model bir dizüstü kullanıyorsanız, bu can sıkıcı durumla başa çıkmanız gerekiyor. Elbette yapmanız gereken tek şey, bilgisayarın soğumasını sağlamak!
Son dönemlerde bu konuda en çok medet umulan icat, soğutucular. Özellikle diz üstü kullanıma uygun olanlar çok rağbet görüyor. Peki, kullanımı gittikçe yaygınlaşan bu dizüstü soğutucular gerçekten etkili mi? Kullanıcı dostu teknoloji otoriteleri, bu önemli sorunun cevabını öğrenmek araştırma yapmışlar. Biz de bu önemli bilgilerden sizleri habersiz bırakmak istemedik.

Dizüstü Bilgisayarın Isınmasını Nasıl Önleriz?

1-Bilgisayarınızın hava akışını engellemeyin: Bilgisayarınızı kullanırken altına yastık koymayın, koltuk ve yatak üstünde bırakmayın. Bu tür kullanımlar bilgisayarınızın hava aldığı kanalların tıkanmasına, fanın daha fazla çalışmasına ve devamında bilgisayarınızın ısınmasına neden olur.

2-Bilgisayarınızı şarja takılı biçimde kullanmayın: Bilgisayarlar şarj olurken daha çok ısınır. bunun nedeni şarj olan pilin de ısınmasıdır. Bu duruma mani olmak için pili çıkararak ya da bilgisayarınızın güç adaptörünü çıkararak kullanabilirsiniz.

3-Bilgisayarınızın fan yollarını hava motoru ile temizleyin: Bilgisayarınızı arada dinleyin, hava üflediği yerleri bulun ve buraları hava motorları ile temizleyin. Bilgisayarını temizlemek hem daha az ısınmasını hem de bilgisayarınızın daha performanslı çalışmasını sağlayacak.

4- Bilgisayarınız evde düz bir zeminde kullanın: Bilgisayarınızı evde kullanırken düz zeminlerde kullanın, bu işlem bilgisayarın daha rahat hava almasını sağlayacak ve ısınmasına engel olacak.

5-Bilgisayarınızda eğer oyun oynuyorsanız bir soğutucu alın: Oyun oynamak CPU ve GPU’yu ciddi anlamda zorlayan işlemlerdir. oyun oynarken bilgisayarınızın ısınması kaçınılmaz olduğundan aliminyum tabanlı ve fanlı bir soğutucu almanız daha iyidir.

Tüm bunları yapıyorsunuz ve bir sonuç alamıyorsanız bilgisayarınızı ait olduğu markanın teknik servisine götürmenizi öneriyoruz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar