• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 956 Görüntülenme

Doğal ekmeğin özellikleri

Doğal bir ekmek; un, su, tuz ve mayadan meydana gelir. İçerisinde kimyasal hiçbir katkı bulunmaz. Ancak tat ve aromayı zenginleştirmek ya da besin değerini arttırmak gibi amaçlarla  doğal katkılar (değişik tahıllar, kuruyemişler vb.) katılabilir.

Doğal ekmeğin üretiminde taş değirmenlerde öğütülmüş tam buğday unu kullanılmaktadır. (Modern değirmenlerde un çok ince öğütüldüğünden dolayı buğdayı oluşturan katmanlar önce birbirinden ayrılıp daha sonra tekrar bir araya getirilerek tam buğday unu elde edilir. Fakat buğday ruşeymi, öğütülüp una karıştırıldığında unu acılaştırdığı için, daha doğrusu unu daha uzun süre depolayabilmek amacıyla, atılmaktadır.
Doğal ekmeğin rengi sanıldığı gibi çok koyu olmaz. Çünkü tam buğday unu kahveringi değildir, sadece beyaz una göre biraz daha esmerdir.

Doğal ekmek, endüstriyel mayalarla (ekşi maya ve nohut mayası gibi) geleneksel mayalarla mayalanır. Böyle üretilen bir ekmek hazır mayalı ekmeklere oranla çok daha lezzetli ve besleyici olur. Ayrıca hazmı kolaydır, raf ömrü de uzundur; koruyucu katkı ihtiyacı olmaksızın uzun müddet bayatlamaz. Üstelik hazır mayaların GDO’lu olma ihtimali de yüksektir.Ekşi maya kullanılarak üretilmiş doğal bir ekmek hoş bir ekşimtırak aromaya sahiptir.
Doğal ekmeğin kabuğu kalın fakat içi yumuşak ve nemlidir. Gözenekleri düzenlidir, balon gibi kabartılan içi kof ekmeklerin aksine gayet tok yapılıdır ve son derece doyurucudur. Elimizle bastırdığımız zaman diğerleri gibi hamurlaşmaz, eski haline kolayca geri döner.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar