• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1046 Görüntülenme

Doğru Oturma Pozisyonu

Eğer bir gün içerisinde uzun süre oturuyorsanız risk altındasınız. İş yerinde, bilgisayar başında ya da tv karşısında uzun saatler boyunca oturuyor musunuz? Yapılan bir çalışmaya göre fazla televizyon izleyen kişilerin ölüm riski bir saatten az izleyen kişilere göre %61 daha fazla. Gün boyu uzun süre otumanın beraberinde getirdiği rahatsızlıkları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Kalp hastalığına neden olur

Kolon kanseri yapar

Pankreas aşırı çalışır

Sürekli oturduğunuz zaman gergin bel kasları ve yetersiz karın kasları sebebiyle belinizin çukurluğu artar, başınız öne doğru çıkar, kürek kemikleriniz kanatlaşır. Kısacası tamamen bozuk bir duruşa neden olur.

Sürekli oturan insanlar çok nadir olarak kalçanın ön kısmındaki kasları gerdikleri için kaslar kısalır gerginleşir. Eklem hareketini kısıtlar ve adım uzunluğunu azaltır.

Sürekli oturduğunuz zaman kalça kasları neredeyse hiçbir iş yapmaz ve zamanla buna alışır. Yumuşak kalça kasları dengenizi ve itme kuvvetinizi bozar.

Uzun süre oturmak bacaklardaki kan dolaşımını yavaşlatarak kanın bacaklarda göllenmesine neden olur.

Kasların çalışması genel ruh hali üzerinde etkili olan kimyasalların salgılanmasını sağlar. Uzun süre hareketsiz kalırsanız beyin fonksiyonları yavaşlar.

İşyerinizde başınızı aşırı derecede geriye atarak bir şey takip etmek ya da klavye kullanmak için sürekli başınızı öne eğmek zorunda kalıyorsanız bu durum boynunuzdaki gerginliği arttırır.

Hareket ettiğinizde omurga arasındaki yumuşak madde, kan ve besinleri emer. Ancak uzun süre oturursanız diskler sıkışır. Kollojen sertleşir.

Bel fıtığı oluşma riski yüksektir.

 

Peki nasıl düzgün oturacaksınız?

Çok fazla oturmak zorunda mısınız? Öyleyse dik oturun ve öne doğru eğilmeyin. Omuzlarınız rahat, kollarınız yanlarda kapalı olsun. Dirsekleriniz 90 derece bükülü, bel desteklemiş durumda ve ayaklarınız yere tam temas ediyor olmalı.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar