• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 680 Görüntülenme

Dokuzuncu Gezegene Ait Kanıtlar

Dokuzuncu Gezegene Ait Kanıtlar

Güneş sisteminde dokuzuncu gezegene ait kanıtlar bulundu. Şimdilik Gezegen 9 adı verilen bu gezegenin Plüton’dan kütlece beş bin kat daha büyük olduğu açıklandı. Cüce gezegenlerin aksine komşuluğundaki bölgede kütleçekimsel olarak baskın bir gök cismi olduğu düşünülüyor. Hatta kütle çekimsel baskınlığı Güneş Sistemindeki birçok gezegenden daha fazla.Astronomical Journal’da yayınlanan makalede Neptün ötesindeki ve ağırlıklı olarak buzul gök cisimlerinden oluşmuş Kuiper Kuşağı olarak bilinen bölgede dolanan nesnelerdeki anormalliklerden hareketle bu bölgede kütlece Dünya’dan çok daha büyük ve çevresine kütle çekimsel olarak baskın bir gezegenin varlığını konu aldılar.

Başlangıçta böyle bir gezegen olup olmadığı konusunda oldukça şüpheci davranan araştırmacılar, Kuiper Kuşağı’ndaki nesnelerin yörüngelerini daha detaylı olarak inceledikçe, bu bölgede çevresine kütle çekimsel olarak baskın bir cisim olduğuna biraz daha ikna oldu. Dokuzuncu gezegenin varlığı gözlemlerle de kanıtlanırsa Güneş Sistemi ile ilgili kitapları ve bilgileri güncellememiz gerekecek.

Kuramsal keşif 2014’te Chad Trujillo ve Scott Sheppard’ın, Kuiper Kuşağı’ndaki uzak 13 cismin yörüngelerindeki benzerlikleri incelerken, küçük kütleli bir gezegen bulmuş olabileceklerini işaret etmesiyle başlıyor. Ardından problemi Batygin ve Brown ele alıyor ve bir süre sonra Trujillo ve Sheppard’ın incelediği cisimlerden altısının benzer yönde yörüngelerde dolaştığını fark ediyorlar. Rastgelelikten uzak bu tuhaf davranışın olasılığını %0,007 olarak hesaplayan Batygin ve Brown başka bir kütlenin bu cisimlerin yörüngesini şekillendirdiğini düşünmeye başlıyor.

İlk olasılık bu bölgede tahmin edilenden daha fazla keşfedilmemiş cismin olabileceği, fakat bu olasılık Kuiper Kuşağı’nın kütlesinin şu an bildiğimiz toplam kütlesinin 100 katı olması demek. Dolayısıyla bu çok düşük bir olasılık. İkinci ve daha üksek olasılık ise bu bölgede kütlece baskın bir gezegen olması.

Bilgisayar modelleri Dünya’dan 10 kat büyük, yörünge dolanımı 10.000 ila 20.000 yıl arasında bir gezegenin varlığına işaret ediyor. Kuiper Kuşağındaki daha fazla cismin yörüngesinin incelenmesiyle gezegenin var olduğuna dair daha kuvvetli kanıtlar elde edilebilir. Gezegenin Uranüs ve Neptün’ün çekim etkisinden dolayı Güneş Sisteminin ilk zamanlarında dış yörüngeye itilmiş olabileceği düşünülüyor.

Dokuzuncu Gezegene Ait KanıtlarGezegen 9 Güneşten çok uzak olduğu için şimdilik teleskoplarla gözlemi hayli zor. Söylenildiğine göre Şili’deki Large Synoptic Survey Telescope bu gezegenin gözlemlenmesi için ideal olabilir. Bu teleskobun ise 2020 yılında bitmesi planlanıyor.

Astronomical Journal’da yayınlanan bu keşif, buzul gök cisimlerinin çoğunlukta olduğu Kuiper Kuşağı olarak bilinen Neptün ötesi cisimlerden oluşan bölgenin bilinmeyen özellikleri ile ilgili bir çok soruyu yanıtlayacak gibi görünüyor. Şimdilik Güneş Sistemindeki dokuzuncu gezegene ait deliller var. Bu bulguların gerçek olup olmadığını ise Kuiper Kuşağı’ndaki nesnelerin daha detaylı incelenmesi ve gözlemler gösterecek.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar