• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 656 Görüntülenme

Dünya mirasındaki mücevherlerimiz

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), çok değerli oldukları ve bizden sonraki nesillerin de görebilmesi için korunup tanıtımı yapılmasını istediği doğal oluşumları ve kültürel yapıları Dünya Mirası Listesi\’ne dahil ediyor. Türkiye de kültürel dokusu ve tarihi eserleriyle bu listede özel bir yere sahip.

NEMRUT DAĞI\’NIN HEYKELLERİ

Adıyaman\’ın Kahta ilçesinde yer alan 2 bin 150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı\’nın yamaçlarında 2 bin yıl önce yaşayan Kommagene kralı Antiochus Theos\’un yaptırdığı eserler bulunuyor. Burası, Doğu ve Batı kültürünün izlerini taşıyan devasa heykellerinin  yanı sıra eşsiz gün doğumu ve gün batımı manzaralarıyla bütün dünyanın bildiği bir yer. Nemrut Dağı\’ndaki bu heykeller, 1987\’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi\’nde bulunuyor.

DANTEL GİBİ İŞLENEN TAŞ

Bugün Sivas ilinin Divriği ilçesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi, 13. yüzyılda  Mengücekoğulları  Beyliği tarafından yaptırıldı. Cami, hastane ve türbelerden oluşan yapılar, ince taş işçiliği ile 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi\’ne alındı. Her motifin bir anlamı olması ise Divriği  Ulu Camii ve Şifahanesi\’ni, kültürümüzü taş üzerinden okuduğumuz dev bir kitaba dönüştürmektedir.

MİMAR SİNAN\’IN USTALIĞI

Mimar Sinan\’ın ustalık dönemi eseri olarak tanımladığı Selimiye Camii, II. Selim için Edirne\’de yapıldı. 16. yüzyılda  yapılan cami ve külliyesi hem inşa tekniği hem de sanatsal değeri açısından  Osmanlı mirasının en önemli örnekleri arasındadır. Özellikle kubbesi ve çini süslemeleri ile beğenilen Selimiye Camii, 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi\’ne alındı.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar