• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 703 Görüntülenme

Dünyada ışık kirliliği artıyor..

Dünyada ışık kirliliği artıyor..

Dünyada ışık kirliliği artıyor..

Yeni bir araştırmaya göre insanların çoğu ışık kirliliği yüzünden geceyi gerçek anlamda yaşayamıyor. İtalya’da Thiene’deki Işık Kirliliği Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden Fabio Falchi liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi dünya çapında ışık kirliliğini haritaladı. Araştırma Avrupa’daki ve ABD’deki insanların %99’unun, tüm dünya nüfusunun ise %83’ünün bir çeşit ışık kirliğine maruz kaldığını gösteriyor. Bu, insanların çoğunun geceleri Samanyolu’nun o büyüleyici manzarasından mahrum kaldığı anlamına geliyor. Araştırma sonuçları ışık kirliliğinden etkilenme ihtimali olan disiplinlerdeki araştırmacıların, mesela  astronomların çalışmaları esnasında, ışık kirliliğinin etkisini belirlemelerine yardımcı olacağını umuyor.

Dünyada ışık kirliliği artıyor

Işık kirliliğinin sadece gökyüzü gözlemi yapanları etkilemekle kalmıyor aynı zamanda insanoğlunun gökyüzüne bakarak evren hakkında düşünme gibi eski bir deneyimi yaşamasını da engellediğini düşünüyorlar. Falchi ve araştırma ekibi, yüksek çözünürlüklü Suomi NPP uydusunun tüm dünyada şehirlerden yayılan ışığı tarayarak oluşturduğu verileri kullandı. Lakin bulutlar, nem ve sis zaman zaman uydu görüntülerini perdelediği için araştırmacılar çok sayıda vatandaş bilim adamının ve profesyonel araştırmacının dünyada topladığı ışık kirliliği verilerini de kullandı. Victoria Astronomi Derneği’nden Barry Clark verimliliği yüksek ampullerin ve elektronik elemanların yaydığı mavi ışığın, gök cisimlerinin görünürlüğünü en fazla azaltan ışık olduğunu belirtiyor.

Dünyada ışık kirliliği artıyor..Araştırmada her ülkenin yapay ışık altında ve yapay ışıktan kaynaklı aydınlıkta yaşayan nüfus oranıyla ilgili istatistikler de bulunuyor. Buna göre Singapur’un bütün nüfusu aydınlık bir gökyüzü altında uyuyor.
En karanlık gökyüzünün tadını çıkarabilenler ise Afrika’da: Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Madagaskar. Bu ülkelerin nüfuslarının dörtte üçünden fazlası yapay ışıktan etkilenmiyor. Araştırmacılar ışık  kirliliğini azaltmak için trafiğe veya havaya göre yanıp sönebilen sensörlü sokak lambalarının kullanılması gibi önerilerde bulunuyorlar.

Kaynak: Bilim ve Teknik Dergisi

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar