• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1447 Görüntülenme

Dünyanın Suyla Çalışan İlk Arabası

Japonların otomobil devi Toyota dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve yakıtını doğal kaynaklar ile atık sudan elde elde eden dünyanın hidrojen yakıt hücreli ilk otomobilinin üretimine başladı.

Toyota Mirai 2015 yılında Avrupa’da satışa sunulacak. Aralık ayının ortalarında ilk olarak Japonya pazarları ile tanışacak olan Mirai Eylül 2015’ten itibaren Avrupa’nın üç ülkesinde satışına başlanacak. Almanya, Danimarka ve İngiltere…

Geleceğin yakıtı olarak gösterilen hidrojen, doğal kaynaklardan, atık sulardan elde edilebiliyor ayrıca sıkıştırılınca aküye daha yoğun bir enerji ortaya çıkarılabiliyor. Hidrojen yakıtını elektrik üretmek için kullanan Mirai bu özelliğiyle oldukça çevreci bir yaklaşım sergiliyor.

Çevreci olması kadar modern yapısı ve keyifli sürüşü ile geleceğin otomobillerinin atası olacak olan Toyota Mirai 1850 kg ağırlığa sahip 4.890 mm uzunluğa, 1.815 mm genişliğe, 1.535 mm yüksekliğe ve 2.780 mm dingil mesafesine sahip bulunuyor. Mirai 178 km/s maksimum hıza çıkabilirken, 100 km’lik hıza sadece 9.6 saniyede ulaşıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar