• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 260 Görüntülenme

Duygusal açlık nedir?

Duygusal açlık nedir?

Duygusal Açlık Nedir?

Kısaca duygusal açlık vücudumuzun değil, beynimizin açlığıdır. Yani duygusal açlığın sonucunda bizi rahatsız eden duygularımızla başa çıkma yöntemi olarak duygusal yemeye başlarız. Başka bir ifadeyle kendimizi iyi hissetmek için yeriz. Kişiyi duygusal yemeye yönlendiren başlıca duygusal açlık nedenleri şunlardır:

Duygusal açlık nedir?Stres

Son derece kaotik ve hızlı tempolu dünyamızda peşimizi hiç bırakmayan stres, vücudumuzun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepkidir ve stres hormonu olarak da bilinen kortizolün yüksek düzeyde salgılanmasına yol açar. Kortizolün, tuzlu, tatlı ve yağlı gıdaları yeme isteğini artırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Yaşantımızda kontrolsüz stres ne kadar çok olursa, duygusal rahatlama için bu tür yiyecekleri de o kadar fazla tüketiriz.

Duygusal açlık nedir?Olumsuz duygular

Yemek; öfke, korku, hüzün, kaygı, yalnızlık, kızgınlık, karamsarlık, memnuniyetsizlik ve utanç da dahil olmak üzere rahatsız edici duyguları geçici olarak susturmanın en hızlı ve kolay yoludur. Bu sebeple bu duyguları hissettiğimizde aklımıza gelen ilk fikir yemek yemek olur. İşte bu durum duygusal açlık nedir sorusunu yanıtlayacak en temel sebeptir.

Çocukluk alışkanlıkları

Birçoğumuz, bir lokma daha yememiz için annemizin elinde tabakla peşimizden koştuğu, iyi davranışlarımızın sevdiğimiz yiyeceklerle ödüllendirildiği bir çocukluk geçirmişizdir. Çocukluk döneminde edindiğimiz bu duygusal temelli yeme alışkanlıkları, yetişkin olduğumuzda yine yakamızı bırakmaz; doymuş olsak dahi tabağımızdakileri mutlaka bitiririz veya kendimizi her fırsatta yiyecekle ödüllendiririz.

Duygusal açlık nedir?

Duygusal açlık nedir?

Can sıkıntısı ya da boşluk hissi

Sadece bir şey yapmış olmak, can sıkıntısını hafifletmek ya da hayatımızdaki bir boşluğu doldurmak amacıyla yemek yeriz. Yapacak bir şeyimizin olmamasından veya içimizde hissettiğimiz boşluktan dolayı bu eksikliği yemekle doldurmaya çalışırız.
Bunu yaparken de ne için yediğimizin farkında olmayız. Fiziksel açıdan ihtiyacımız olan miktarı yedikten sonra da tekrar yemeye devam ederiz. Bununla birlikte önümüzde duran herhangi bir atıştırmalık bisküvi, cips, kuruyemiş gibi şeylere de elimiz sürekli gider ve sırf önümüzde durdukları için bilinçsiz bir şekilde yeriz.

 

Sosyokültürel etkiler

Yemek yemenin bir de iletişim etkisi vardır. Düğün, kutlama, iş yemekleri gibi pek çok sosyal durum insanların bir araya geldikleri ve tok olsalar da mutlaka yemeleri gereken ortamlardır. Hatta bu ortamlarda bulunup bir şeyler yemediğinizde ailemiz ya da çevrenizdekiler tarafından ısrarla yemek zorunda bırakılırsınız.

Duygusal açlık nedir?

Duygusal açlık nedir?

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar