• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 478 Görüntülenme

E-kitap bize ne kazandırır?

E-kitap bize ne kazandırır?

E-kitap bize ne kazandırır?

Kitabın teknoloji çemberinden geçerek güncel bir form kazandığı e-kitap, biz kullanıcılara kazandırdığı pek çok yararın yanı sıra bazı dezavantajlara da sahip. Her şeyden önce e-kitap, çevreci bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar bir ton kağıt için iki ton ağaca ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor. İki ton ağaçtan ise sadece 200.000 sayfa A4 kağıt üretilebiliyor. E-kitap teknolojisinin çevrecilik özelliği ise tam bu noktada devreye giriyor. Dijital kopyalarla çoğaltılabilen herhangi bir e-kitap için sonsuz sayıda sayfa üretmek amacıyla herhangi bir ağaç kesilmesine gerek kalmıyor. Bu da hem kısa hem de uzun vadede ekoloji ve insanlığa büyük bir fayda sağlıyor. Ayrıca uzmanlar bu durumun maliyeti düşüreceğini ve gelecekte kitapların çok daha ucuz bir şekilde okuyucuyla buluşacağını belirtiyor.

E-kitap bize ne kazandırır?

Elektronik kitap teknolojisinin günlük hayatımızı kolaylaştırma yolundaki faydalardan bir tanesi de kendi kişisel kütüphanemizi her an yanımızda taşıyabilmemize olanak sağlamasıdır. Sahip olduğumuz bir e-kitap okuyucu ya da e-kitap okumaya imkan tanıyan herhangi bir akıllı mobil cihaz ile aynı anda pek çok kitabı yanımızda taşıyabiliyor, okuyabiliyor, araştırma yapabiliyoruz. Ayrıca bu kitapları istediğimiz font ve karakterde görüntüleyerek okuma sürecimizi kolay hale getirebiliyoruz.

Bir de kütüphanelerde kitap bekleme sırasını ortadan kaldırıyor e-kitap. Kitabın elektronik nüshasına sahip olan bir kütüphane bu kitabı aynı anda istediği kadar kullanıcının hizmetine sunabiliyor. Bu da araştırmacılar için oldukça büyük bir kolaylık sağlıyor.

E-kitap bize ne kazandırır?Bu kazanımlarının yanı sıra kaybettirdikleri de yok değil elektronik kitabın. Karşımıza çıkabilecek en önemli problem kitabın sanal formatıdır. Farklı formatlarda kaydedilen e-kitaplar ticari rekabet dolayısıyla farklı marka ve modellerdeki okuyucularda açılmıyor veya görüntülenemiyor. Az da olsa okuyucuların karşı karşıya kaldığı bu problem kitabın erişilebilirliğini kısıtlıyor. Ayrıca bu teknoloji yeni olduğu için belli teknik aksaklıkları da beraberinde getiriyor. Ama geliştiriciler bu tür problemlere karşı çözümler bulmaya çaba gösteriyor. Bir de bu teknolojide basılı kitap tutkunları için kitaba dokunamamanın getirdiği fiziksel bir problem var.

Kağıda, kağıdın dokusuna, baskı kalitesine ve de kokusuna kadar kitap dendiğinde aklımıza ilk gelen özellikler bu yeni form elektronik kitaplarla standart ve kimilerine göre ruhsuz bir hale bürünüyor.

E-kitap bize ne kazandırır?

E-kitap bize ne kazandırır?

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar