• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 808 Görüntülenme

Eğitimin amaçları

Çeşitli düşünürler eğitimin amacını birbirinden farklı görüşlerle dile getirmişlerdir. Kant’a göre eğitimin amacı, insanları mükemmellik vasfı ile donatmak; James Mill’e göre insanı, kendisi ve başkaları için bir saadet vasıtası haline getirmektir.

Günümüzde modern eğitim, kişinin bütün yönleriyle devamlı gelişmesini amaçlar. Böylece kişinin sosyalleşmesine yardımcı olarak toplumda sosyal ilişkilerin gelişmesine de katkıda bulunur. Bu şekilde toplumun sosyal bakımdan kalkınmasında çok önemli bir rol oynar.

Yine eğitim, bir üretim faktörü olan emeğin niteliğini ve kalitesini yükselterek onun üretimde daha verimli hale gelmesini sağlar. Ayrıca değişik maskelerde insanlar yetiştirerek ekonomik kalkınma için gerekli olan iş gücünü yetiştirir.

Eğitim sistemi(örgün-yaygın) içerisinde, eğitimin esas amaçlarından birisi de topluma ait yaşayan kültürün yeni nesillere aktarılmasıdır. Bu şekilde eğitim, kültür taşıyıcılığı görevini gerçekleştirerek toplumun devamlılığını da sağlamaktadır.

Ayrıca eğitimin amacı, çocukların ve gençlerin topluma sağlıklı bir şekilde uyum sağlamalarına yardım etmektir. Bu doğrultuda kişinin bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirerek davranışlarını toplumun değerlerine uygun hale getirmektir.

Eğitim; ailede, okulda ve sosyal çevrede bütün hayat boyunca  sürmekte ve edinilen tüm tecrübeleri kapsamaktadır. İdeal olan ailede, okulda ve sosyal çevredeki eğitimin tutarlı olup birbirini tamamlamasıdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar