• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 789 Görüntülenme

Ekşi mayayı nasıl hazırlarız?

Ekşi maya hazırlarken ihtiyaç duyacağımız malzemeler: taş değirmende öğütülmüş tam buğday unu, içme suyu, tuz (kaya tuzu tercih edilmelidir), geniş cam bir kap, tahta kaşık, pamuklu  bir bez ve bir miktar da sabır…

1. Gün: Bir su bardağı tam buğday unu, 1 çay bardağı içme suyu ve bir tutam tuz cam bir kabın içerisinde tahta kaşıkla karıştırılır Metal mayayı bozar. O yüzden metal kaşık kesinlikle kullanılmamalıdır. İçme suyu kullanılması önemlidir çünkü klorlu su mayaya iyi gelmez. Kullanılan su sıcak olmamalıdır, ılık veya soğuk olabilir. Ayrıca yerli buğdaydan öğütülmüş un kullanılması tavsiye dilir çünkü hibrit buğdaylardan elde edilen un kuvvetli olmaz. Daha sonra karışım yapılan kabın üzeri pamuklu bez ile örtülüp 2 Gün oda sıcaklığında bekletilir. Ortamın aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir aksi takdirde maya çok fazla ekşir hatta bozulabilir.

3. Gün: Hazırlanan hamurdan hafif ekşimtırak bir koku gelmeye başlar. Hamurun üstü çatlamış ve kabın tabanında küçük hava kabarcıkları oluşmuş olmalıdır. Bu hamurun üzerine tekrar 1 su bardağı tam buğday unu ve 1 çay bardağı su eklenerek tahta kaşık ile karıştırılır. Üzeri aynı şekilde örtülerek 1 gün dinlendirilir.

4. Gün: Hamurun kokusu öncekine nazaran biraz daha ekşi bir hal alır. Bu defa hava kabarcıkları çok belirgindir ve hamur kabarmıştır. Hamurun üzerine 2 su bardağı tam buğday unu ve iki çay bardağı su ilave edilerek tekrar karıştırılır. Üzeri örtülerek 1 gün daha dinlendirilir.

5. Gün: Ekşi maya artık hazır durumdadır. Bu aşamada hamurda pek çok hava kabarcığı görülür. Son derece kabarmış hamur aynı zamanda hoş bir ekşi kokuya da sahiptir. Eğer böyle değil de bozuk bir yiyecek gibi kokuyorsa veya üzerinde küf oluşmuşsa atılıp tekrar yapılmalıdır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar