• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 687 Görüntülenme

Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık

Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık

Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık

Özellikle gece geç saatte ellerinde telefonlar, tabletler sürekli mesajlaşan ve ekranlara kilitlenip kalan insanların yüzüne yansıyan mavi ışık hiç dikkatinizi çekti mi? Mobil cihazların ekranlarından çevreye yayılan mavi ışık… Mavi deyince tabii ki insana iyi gelen, sağlıklı turkuaz mavisinden bahsetmiyoruz, bir başka mavi bu.. Mavi gibi görünen ama gerçekte mavimsi mor olan, zararlı bir ışık. Zararlı deniliyor çünkü uyumamız gereken saatlerde maruz kaldığımız bu mavi ışık zamanla beynimize ve vücudumuza hiç de iyi gelmiyor.
Mobil cihazlardan, bilgisayar ekranlarından, televizyonlardan yayılan o tuhaf ve tekinsiz mavi ışık yüzlerini aydınlatırken insanlar durumun ciddiyetinin farkında olmayabilir, ama bakın uzmanlar nasıl uyarıyor:

Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık

Mavi ışığa özellikle karanlıkta maruz kalmak zamanla gözde yorulmaya bağlı kaşınma, kızarıklık, kanlanma gibi rahatsızlıkların artmasına, ardından görme kaybına, uyku bozukluğuna, uykusuzlukla gelişen başka sorunlara hatta sonraki yıllarda kanser, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi daha ciddi başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu durumda, özellikle çocukların ve gençlerin kabul etmesi ne kadar zor olsa da, uyku öncesinde telefonlarla ve tabletlerle fazla zaman geçirmek aslında hiç de iyi değil.

Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışıktan korunmak için;

Gözlerinizi zararlı mavi ışığın etkilerinden korumak için yapılması gereken en akıllıca şey geceleri elektronik cihazları ya hiç kullanmamak ya da daha dikkatli ve kısıtlı kullanmak.
Kullanmak durumunda kalırsanız da ekran ışığını bulunduğunuz ortama ve saate göre otomatik olarak ayarlayan, ekran ışığını azaltan, zararlı ışıkları renk filtresinden geçiren uygulamaları indirip cihazlarınızda kullanabilirsiniz.
Bir de zaman zaman ekrandan başınızı kaldırıp uzağa bakmanız gözlerinizi bir nebze de olsa rahatlatmaya ve dinlendirmeye yardımcı olabilir.

Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık

Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık

Gündüz ihtiyaç duyulan ışık enerjisi daha çok gözlerden, melanopsin adı verilen ışık emici pigment sayesinde emilir. Uzmanlar retinaya ulaşan mavi ışığın vücut sağlığı dışında ruh sağlığı için de önemli olduğunu belirtiyor. Ancak her konuda olduğu gibi mavi ışığa da kararında yani ihtiyacımız olduğu nisbetinde maruz kalmak gerekiyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar