• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 809 Görüntülenme

Elektronik ticaretin tüketiciye ve alışverişe etkileri

İnternette alışveriş yapmanın kolaylıkları şu şekilde sıralanabilir:
Hesaplı : İnternet ortamında bir ürün satın alırken bu ürünün diğer firmalardaki fiyatları da rahatlıkla görülebilmekte, ürünler arasında karşılaştırma işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca firmaların bu sistemle satış yaparken; personel, kira, elektrik gibi giderlerinin en alt düzeyde olması ürün fiyatlarının aşağılara çekilmesine katkı sağlamaktadır.
Kolay ve rahat : Ev ortamınızın rahatlığında alışveriş yapmak, teknolojinin en büyük avantajlarından birisidir. Evden çıkmadan kötü hava şartlarına, trafiğe, insan yoğunluğuna ve gürültüye maruz kalmadan alışveriş yapmak oldukça keyiflidir.
Hızlı : Her alışveriş sitesinin birlikte çalıştığı bir kargo şirketi vardır ve siz alışverişinizi yaptıktan kısa bir süre sonra ürününüz adresinize teslim edilmektedir. Bu süre yaşadığınız ortama göre değişir. Örneğin şehir merkezinde oturuyorsanız iki günlük bir zamanda siparişiniz elinizde olur. Üstelik alışveriş siteniz size ürününüz yola çıktıktan sonra ürünün nerede olduğu hakkında e-posta göndererek bilgi verir.
Güvenli : Her alışveriş sitesi müşteri bilgi güvenliğini sağlamak için birtakım güvenlik duvarları kullanarak müşteri bilgilerinin üçüncü şahısların eline geçmesine engel olur. Bu, bütün alışveriş siteleri güvenlidir demek değildir. Alışveriş yaparken güvenliğinden emin olunan siteler tercih edilmelidir.
Küresel : Alışverişimizi yalnızca bulunduğumuz ülke içerisinde değil, diğer ülkelerden de yapabiliriz. Almak istediğimiz ürün yurt dışında bir sitede ise o siteye üye olup rahatlıkla alışveriş yapabiliriz. Ama yurt dışındaki bir siteden ürün almak hem güvenlik hem de teslim edilme zamanı açısından daha risklidir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar