• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 655 Görüntülenme

Ellerimizi en az kaç saniye yıkamalıyız?

Ellerimizi en az kaç saniye yıkamalıyız?

Ellerimizi en az kaç saniye yıkamalıyız?

Tamamen temizlenmesi için ellerinizi su ve sabunla ne süreyle yıkamalısınız? Ve ya sadece bir miktar el dezenfektanı ile ellerimizi ovuşturmak yeter mi? Bu soruların artık bilimsel bir cevabı var: Geçtiğimiz günlerde yapılan Antimiktobiyal Ajanlar ve Kemoterapi konulu ASM 2016 (American Society for Microbiology and the Interscience Conference) adlı toplantısında açıklanan araştırmanın sonuçlarına göre bakterileri öldürmek için ellerinizi en az 15-30 saniye ovalayarak yıkamalısınız. 45 saniye yıkamak eldeki bakteri yoğunluğunda önemli derece azalma sağlarken, 45 saniyeden fazla yıkamak çok da bir şey değiştirmiyor. Özellikle de hastanelerde uygun el hijyeninin sağlanması enfeksiyon kontrolünün en önemli araçlarından biri. Fakat yapılan çalışmalara göre sağlık çalışanları çalışma saatlerinin %40’ında el yıkama kılavuzuna uymuyor.

Ellerimizi en az kaç saniye yıkamalıyız? 45 Saniye Yıkamanız Yeterli!

Ellerimizi en az kaç saniye yıkamalıyız?İsviçre Cenevre Üniversitesi’nden bilim adamları el hijyenini sağlanması için dezenfektan kullanım kılavuzuna uymak gerektiğinin önemini kanıtlamak için E.coli bakterisiyle bir çalışma yaptı. Yirmi sağlık görevlisinin elleri bu bakteri ile kirletildi. Ardından da her birinin eline 3 ml el dezenfektanı sıkıldı ve her birinden ellerini belli bir süre (10-60 saniye) ovuşturmaları istendi.
Bu işlemi 30 saniye süreyle yapanların ellerindeki bakteri yoğunluğunun, 10 ve 15 saniye süreyle yapanlarınkinden daha az olduğu tespit edildi. Bakteri yoğunluğundaki asıl azalma ise ellerini dezenfektanla 45 saniye ovuşturanlarda görüldü. Araştırma ekibi bu ilginç bulgunun nedenini henüz açıklayamadıklarını belirtiyorlar.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar