• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 515 Görüntülenme

Elveda ya şehri ramazan!

Elveda ya şehri ramazan!

Elveda ya şehri ramazan!

11 ayın sultanı ramazan; bereketiyle, rahmetiyle, mağfireti ile manevi dünyamızı yeniden aydınlattı. Bu güzel mevsimde okunan mukabeleler, iftar ve sahur sofralarında yapılan buluşmalar, edilen dualar ve kılınan teravihler bir anda bütün seyrimizi değiştirdi. Nerede o eski bayramlar demek yerine hep aynı olan ve aynı fırsatları beraberinde getiren Ramazan’a ayak uydurmaya çalıştık.

Elveda ya şehri ramazan!

Bayramlar çocuklar için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Bilhassa yetimlerin başını okşayıp onlara sevgiyi hissettirmek büyüklere düşen önemli bir görevdir. Onların bayramı en mutlu bir şekilde geçirmeleri sağlanmalıdır. Çocuklar için oyun ve oyuncaklar ruhsal ve fiziksel açıdan önemlidir. Bu bakımdan onlara bayram hediyesi seçerken bu göz önünde bulundurulmalıdır. Hz. Peygamber devri çocukları yüzyıllar boyu devam eden birçok oyunları biliyordu. Hz. Peygamber oynayan çocukları gördüğünde onlara selam verirdi.

Elveda ya şehri ramazan!

Elveda ya şehri ramazan!

Eğlenmek, sevinç gösterisinde bulunmak insanın fıtratında vardır. Dinimiz insanın tabiatında olan şeyleri aşırı gitmemek şartıyla meşru görür. Şüphesiz her şeyin aşırısında olduğu gibi eğlencenin fazlası insana zarar verir. Çılgınca eğlenceler oburca yemeye benzer. İhtiyaçtan fazla yemek insanı fizik olarak bozduğu gibi eğlencenin de fazlası ruhsal açıdan öyledir. Eğlencenin olmaması da toplum hayatı açısından bir eksikliktir. Düğünlerimizin bayramlarımızın sönük geçmesi çocuklarımızın başka kültürlere özenmelerine ve zamanla kendi kültürlerinden kopmalarına neden olur. Bu ise toplum için kimlik kaybı gibi temel sorunlara yol açar. Dünyada yaşanan olumsuzluklar nedeniyle “şimdi eğlenmenin zamanı mı” diye aklımıza gelse de, toplumların temel değerlerini kaybetmemeleri için gereken moral destek ihtiyacını unutmamak gerekir. Bu bakımdan evlilik veya sünnet için yapılan düğünlerde, bayramlarda eğlenme geleneği devam etmiştir. Hz. Peygamber ruhsatlarla amelin, emredilenleri yerine getirmek gibi önemli olduğunu belirtmesi bunun içindir. Şüphesiz mümin için asıl mutluluk ahiret mutluluğudur. Ona ulaşmak dünya ahiret dengesini iyi kurmaya bağlıdır.
Tüm İslâm âlemi için gölgelenmemiş bayram mutlulukları dileğiyle…Elveda ya şehri ramazan!…

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar