• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 750 Görüntülenme

Emziren Annelere Beslenme Önerileri

Çiçeği burnunda taze anneler, bebeklerine kavuştuktan sonra yaşadıkları büyük mutluluğunun yanında hamilelik kilolarını nasıl verecekleri konusunda endişe duyarlar. Çünkü her anne adayı gebelik boyunca az ya da çok kilo alır. Bu kiloların bir kısmı doğum sırasında verilse de daha büyük bir kısmı doğum sonrası hala anne ile beraberdir. Ancak doğum sonrası dengeli ve sağlıklı beslenerek hep kilo vermek hem de süt kalitesini arttırmak mümkün.

Annelere beslenme önerileri

Bol su sıvı tüketimine dikkat etmek. Günde en az 2 litre su tüketmek. Şekerli, kilo yapan içeceklerden uzak durmak. Uzmanlar az ve sık yemeye özen gösterilmesini ve mutlaka ara öğün tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ve gece acıkan anneler için kuru hurmayı öneriyor. Kurubaklagiller bebeklerin gaz şikayetleri bittikten sonra haftada iki defa beslenme listesinde bulunmalıdır. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Tuz ve şeker tüketimi oldukça azaltılmalı. Yemeklerde ise iyotlu tuz tercih edilmelidir. Yeterli sebze meyve tüketimine dikkat edilmelidir.

Doğum sonrası kilo vermenin ilk adımı aslında hamilelik boyunca dengeli ve sağlıklı beslenerek çok fazla kilo almamaktır. Gebelik boyunca önerilen kilo alımı ortalama 10-12 kilodur. Bunu fazlası her doğum sonrası hem anneye yük olacaktır hem de olumsuz bir takım sağlık sorunlarına (iri bebek, zor doğum, yüksek tansiyon vb.) neden olabilir.

Hamilelik boyunca yeterli sebze meyve, et ve ürünleri, süt ve süt ürünleri, ceviz ve bol su tüketimi önerilir. Anne adaylarının özellikle hamur işlerinden, şerbetli tatlılardan, asitli içeceklerden, aşırı tuz tüketiminden uzak durmaları gerekir. Bunları tüketmek fazla kilo alımı ve ödem oluşumuna neden olabilir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar