• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 624 Görüntülenme

Enerji İçecekleri ve İnsan Vücuduna Etkisi

Enerji İçecekleri ve İnsan Vücuduna Etkisi

Enerji İçecekleri ve İnsan Vücuduna Etkisi

Neredeyse 20 yıl önce ülkemizde satışa sunulan enerji içeceklerini, çok fazla sayıda tüketildi. Peki “Neden bu kadar enerji içeceği tüketiyoruz?” bu soruya verilen cevaplar genellikle şöyle; enerji içeceklerinin eğer halsizsek bizi canlandırması, yorgunsak zihnimizi açması ve bozulan dikkatimizi toplaması gibi pek çok yanıt almak mümkün. Üretici firmalar da maalesef reklamlarında bu ürünlerin performans ve dayanıklılık artıran özelliklerini ön plana çıkartıyor.

İlk enerji içeceğinin üretimi hakkında farklı görüşler vardır ama en yaygın görüş 1962 yılında bir Japon firması tarafından üretildi.O tarihlerde, enerji içeceği gün boyunca çalışan işçilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak amacıyla üretiliyordu. Bu içeceğin içindeki başlıca maddeler ise şunlardır; B1, B2, B6 vitaminleri, niasin ve taurindi. Günümüzde bu maddelerin yanında kafein, şeker, guarana ve ginseng gibi maddeler de enerji içeceği üretiminde kullanılmaktadır. Birçok madde kullanılarak üretilen enerji içeceklerindeki performans ve dayanıklılık artırıcı özelliğe sahip maddeler ve özellikleri ise şöyle:

Enerji İçecekleri ve İnsan Vücuduna Etkisi

Enerji İçecekleri ve İnsan Vücuduna Etkisi Kafein: Zihnimiz yorulduğunda içtiğimiz enerji içeceklerinin zihinsel performansı artırmasının nedeni olarak kafein görülüyor. Plasebolarla (yalancı hap, ilaç gibi) yapılan bazı kıyaslama çalışmalarında ise kafeinin dikkat yoğunluğu, muhakeme ya da yetenekler üzerine önemli bir etkisi olduğu görülmemiştir. Doğal bir uyaran olan kafein aynı zamanda dünyada en çok tüketilen uyaran olma özelliğine de sahip. Ancak araştırmalar aşırı kafein tüketiminin uyku alışkanlıklarını bozabileceğini, kan basıncını ve psikiyatrik sıkıntıları artırabileceğini belirtiyor. Ayrıca kafein zehirlenmesi durumunda hızlı kalp atışı, kusma, felç hatta ölümün bile gerçekleşebileceği söyleniyor. Yapılan bir araştırmada günde 400 mg’a kadar kafein tüketiminin sağlıklı yetişkinlerde olumsuz bir etki göstermediği belirlenmiş. Ayrıca çocuklar ve üreme çağındaki kadınların da kafein tüketimini 300 mg ile sınırlandırması öneriliyor. Hamilelerin, bebek emziren kadınların, ergenlerin ve çocukların enerji içeceği tüketmemeleri gerektiği belirtiliyor.Enerji İçecekleri ve İnsan Vücuduna Etkisi küçünsenmeyecek kadar fazla..

Şeker: Enerji içeceklerinin yüksek enerji sağlamasının  bir nedeni yoğun şeker içermelerine bağlanıyor. Fakat yüksek miktardaki şeker sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

Guarana: Tek başına alındığında daha dinç hissetmemize katkı sağladığına dair kesin bir bilgi olmasa da kafeinle birlikte alındığında daha etkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar günde 400 mg’dan fazla guarana tüketmenin sinirlilik, uykusuzluk, idrara çıkmada artma, kalp ritim bozukluğu, kemik yoğunluğu düzeyinin düşmesi ve mide rahatsızlıklarına neden olabileceğini ortaya çıkarıyor.

Taurin: Taurin molekülü egzersiz yaparken veya stresli halde iken kullanılan, vücudumuzda da üretilebilen, kalp atış hızının ve kas kasılmalarının düzenlemesine yardımcı olan bir amino asit. Doğal taurin vücudumuz için faydalıdır ve inek sütünden, etten, balıktan ve yumurtadan elde edilebilir. Araştırmacılar günlük alım miktarının 500 mg’ı geçmemesi gerektiğini söylüyor. Ancak enerji içeceklerinde olduğu gibi dışarıdan alınan yapay taurinin yüksek kan basıncına ve kalp hastalıklarına neden olabildiği belirtiliyor.

Enerji İçecekleri ve İnsan Vücuduna Etkisi; Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok kere haber bültenlerinde ya da yazılı basında enerji içeceği ile birlikte alkol aldığı için hayatını kaybettiği söylenen kişilerle ilgili haberlere rastlarız Enerji içeceklerinin uyarıcı, alkolün ise yatıştırıcı etkisi olduğundan ikisi birlikte alındığında çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Araştırmacılar enerji içeceğinin uyarıcı etkisinin bir kişinin ne kadar alkol aldığını fark etmesini engelleyebileceğini söylüyor. Ayrıca araştırmalar kafeinle beraber insanların daha çok alkol tükettiğini ve kan-alkol konsantrasyonlarının daha yüksek değerler verdiğini tespit etmiş. Hem enerji içecekleri hem de alkol vücudun su kaybetmesine neden olduğundan, su kaybı alkolün vücut tarafından metabolize edilme hızını azaltır ve bu yüzden kişi ertesi gün dahi kendini halsiz hissedebilir.

Enerji İçecekleri ve İnsan Vücuduna Etkisi Enerji içeceklerinin spor yaparken tüketilmesi çok tehlikeli. Spordan hemen önce ya da spor esnasında enerji içeceği içip bu ürünlerin size yüksek miktarda enerji sağlayarak performansınızı artıracağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Enerji içeceklerinin işlevi çoğu zaman spor içecekleriyle karıştırılıyor. Spor içecekleri, spor esnasında kaybedilen su ile kalp, kas ve sinirlerin düzenli çalışmasını sağlayan elektrolitlerin vücuda takviyesi için üretiliyor. Bu ürünlerin tenis müsabakaları veya bisiklet yarışları esnasında sporcular tarafından sıklıkla tüketildiğini görmüşsünüzdür. Halbuki spor içeceklerinde bulunmayan, ancak enerji içeceklerinin temel maddesi olan kafein kalp basıncını ve kalp atım hızını artıran bir uyaran olduğu için spor esnasında enerji içeceklerinin tüketimi telafisi mümkün olmayan durumlara neden olabilir. Ayrıca enerji içeceklerinin sağladığı enerji çok kısa ömürlüdür. Önemli noktalardan biri de kafeinin diüretik etkisidir. Diüretik etki, vücudun idrarla su kaybetmesine sebep olur. Yani bir taraftan terleyerek su kaybederken kafeinle bu kaybı artırmak pek doğru değil.

Neticede enerji içeceği tüketilirken yaş, cinsiyet ve sağlık durumu gibi değişkenler dikkate alınmalıdır. Yerine göre ya hiç tüketilmemeli ya da belirli bir miktarda tüketilmelidir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar