• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 813 Görüntülenme

Enerji İçeceklerine Dikkat!

Siz de enerji içeceği tüketmeyi sevenlerden misiniz? Öyleyse uzmanlar tarafından yapılan bu açıklamalar sizi yakından ilgilendiriyor!

Uzmanların yaptıkları açıklamaya göre kafein içeren enerji içecekleri kalp atışlarının seyrini değiştiriyor. Daha önce yapılan araştırmalar 2007-2011 yılları arasındaki acil vakalarda iki katı bir artış meydana geldiğini göstermişti. Almanya\’da bulunan Bonn Üniversitesi\’nde yapılan araştırmada enerji içeceği içen 17 kişinin kalp atışları, içeceği tükettiklerinden bir saat sonra incelendi. Bu araştırma sonucunda enerji içeceği içilmesinin ardından kalp kasılmalarının çok daha güçlü olduğu ortaya çıktı.

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği tarafından yapılan araştırma verilerine göre amino asit taurin bulunan içecekler içildikten sonra kalpte kasılmalara neden oluyor. Enerji içeceklerinin zararlarından bahseden araştırmacılar, enerji içeceği satışlarının sınırlandırılması gibi önlemler alınmaması üzerinde de duruyor.

Araştırmacı Doktor Jonas Dorner enerji içeceklerinde bulunan kafein oranının kahve ya da kolada bulunan kafein oranından üç kata kadar daha fazla olduğunu vurguluyor. Bu nedenle bu içeceklerin çarpıntı, hızlı kalp atışı, kan basıncının yükselmesi gibi yan etkileri bulunuyor. Dr Jonas Dorner bazı durumlarda hastalık nöbetleri ya da ani ölümle sonuçlanabileceğini söylüyor.

Bütün bunların yanı sıra uzmanlar çalışmaların devam ettiğini de söylüyorlar. Böylece enerji içeceklerinin zararları üzerine daha fazla bilgi edinilebilecek.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar