• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 487 Görüntülenme

Erişkinlerde ortodontik tedavi

Erişkinlerde ortodontik tedavi

Erişkinlerde ortodontik tedavi

Düzgün sıralanmış dişlere ve sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmak çocuk ve genç yaştakilerde olduğu gibi yetişkinlerde de ortodontik tedavi ile mümkün. Erişkinlerde ortodontik tedavi yöntemlerini konumuzun devamında bulabilirsiniz.Yetişkin bireylerde dişleri ilgilendiren çapraşıklık ve uyumsuzluklar, her yaşta ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Erişkinlerde ortodontik tedaviGünümüzde ortodontik tedavi gören her 5 hastadan birinin 21 yaş ve üzerinde olduğu belirlenmiştir. Çeneleri ilgilendiren iskeletsel bir durum söz konusu ise ortodontik tedaviyi destekleyen cerrahi yaklaşımlara ihtiyaç duyulabilir. Erişkin bireyler, braket ve tellerin estetik görünmediğini düşünerek; ortodontik tedaviyi ertelemekte ya da vazgeçmektedirler. Tedavi olmak yerine mevcut problemleriyle yaşamakta veya dişlerin üzerine protez yaptırarak estetik görünüme erişme yoluna gitmektedir. Bu her iki bakış açısı da uzun dönemde diş ve çevre dokularının sağlığını olumsuz yönde etkileyen yaklaşımlardır. 

Erişkinlerde ortodontik tedavi

Hem sağlıklı hem estetik…Ortodontik tedavi ile daha estetik ve aynı zamanda daha sağlıklı bir sonuca ulaşılır. Erişkinlerde Ortodontik tedavinin çocuk hastalara göre en önemli farkı tedavi süresinin biraz daha uzun olmasıdır. Bunun sebebi dişleri çevreleyen kemik dokuların esnekliğinin yaşta birlikte azalmış olmasıdır. Bununla birlikte erişkin hastalar çocuk hastalara göre daha bilinçlidir, ağız hijyenine daha fazla önem verirler ve tedavi gereklerinin yerine getirilmesinde daha uyumludurlar. Bu durumun tedavi süresinin kısalmasına katkıda bulunabileceği dikkate alınmalıdır. 

Erişkinlerde ortodontik tedaviFarklı tedavi yöntemleri

Son yıllarda teknolojik gelişmelerin ortodonti alanına sağladığı katkılar sayesinde; daha estetik ve az görünen tedavi aygıtları geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde seramik braketler denilen diş rengindeki braketler, oldukça estetiktir.

Lingual ortodontik tedavi yönteminde; bazı özel braketler ve teller dişlerin görünür ön yüzeyleri yerine, iç yüzeylerine yapıştırılır.

Invisaligne sistemindeyse dişlere şeffaf plaklar hazırlanmaktadır ve bu plaklarla tedavi yapılır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar