• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 395 Görüntülenme

Eş seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Eş seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Eş seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Her insan öncelikle kendisine değer veren, kendisine bağlılık hisseden bir eş ister. Bu eşle beraber mutlu olacağına ve kendisini geliştireceğine inanır. Şefkat göreceğine, sevileceğine ve değerli olacağına inanır. Ancak bu beklentiler bir yere kadar karşılanmazsa mutsuzluk iki taraf için de kaçınılmazdır. Eş seçiminde karşıdaki insanın ruhen sağlıklı olup olmadığına dikkat etmek çok önemlidir. Ruh sağlığının bozulmuş olması ve kişilik bozuklukları ileride yaşanacak pek çok problemin sebeplerini oluşturur.

Eş seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Öncelikle eş seçiminde ne istediğimizi, beklentilerimizi iyi bilmek ve tanımlayabiliyor olmak önemlidir.
Eşin temsil edebilme yeteneği olmalıdır. Sizi en iyi temsil edebilen ve her yönüyle örtü olabilecek eşler seçmeniz önemlidir. İyi evlilik ilişkilerinde eşler birbirini kollarlar.
Eğer sizi kollayamayacağını düşündüğünüz bir eş seçerseniz evlilik boyunca hep kendinizi kollamak zorunda hissedersiniz ki, bu da can sıkıcı bir durumdur.
Eş seçiminde dikkat etmeniz gerekenlerŞefkatli ve merhametli bir eş idealdir. Sabit fikirleri olmayan, iyi ve güzel şeyler duyduğunda değişebilmeye meyilli olan insanlar, evlilik ilişkisinde mutluluğu daha çabuk yakalarlar.
Öfkeli, kıskanç, sürekli kızgın ve kızmak için nedene ihtiyacı olmayan, aşırı duygusal, melankolik, her şeyden alınan, kırılgan bir insanla evlenme kararı verilmişse eğer bir dizi problem yaşamaya hazır olmak gerekir.
Kibar ve nazik olan, partnerine karşı hoyrat davranmayan, iyi niyetli olmayı hayat felsefesi edinmiş insanlar da ideal eş olmaya uygun insanlardır.
Evlilik en fazla beklentiye girdiğimiz yaşam olgularından biridir. Eşten beklenenlerin bir listesi yapılsa kendimizden beklediklerimizin en az iki üç mislini müstakbel eşimizden beklediğimizi fark edebiliriz.
Hem güzel olsun, akıllı olsun, aynı zamanda dindar olsun, zengin olsun, kültürlü ve şefkatli olsun, ciddi ve itaatkar olsun tabii bir de esprili olsun hem de hepsi aynı kişide olsun diye düşünmek işleri zorlaştırır, bazen de imkansızlaştırır…Fakat her insan, bu beklentilerin sıralaması, önem derecesi, farklı olmakla beraber, evliliğin kendilerine bu beklentileri sağlayacağına dair bir umutla evliliğe “Evet!” demektedirler.

Eş seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Eş seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar