• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 621 Görüntülenme

Eşinize Çiçek Gibi Özen Gösterin

Eşinize Çiçek Gibi Özen Gösterin

Başkalarına gösterdiğiniz nezaket ve anlayışı eşinizden de esirgemeyin. Onu iyi tanımaya ve beklentilerine karşılık vermeye, sıkıntısı varsa dinlemeye, ortak bir çözüm bulmaya çalışarak yanında olduğunuzu hissettirin. Bir ömür boyu mutlu olmak adına hayatlarını birleştiren bu hayallerinin gerçeğe dönüşmesi için tıpkı nadide bir çiçek gibi eşlerine karşı sevgilerini beslemesi ve özenle bakması gerekir.Birbirleriyle ortak dil kullanabilen çiftlerin başarılı bir evlilik yaptığını belirten psikologlar bu konuda şu ifadeleri kullanıyor; “Beni hiç dinlemiyorsun diyen bir bayan ‘Beni dinlemene ihtiyacım var’ demeye çalışmaktadır. veya yaşadığı bir sorun karşısında susmayı tercih eden bir erkeğin suskunluğu aslında ‘ilgine teşekkür ederim fakat benim yalnız kalmaya ihtiyacım var’ çağrısıdır. Burada eşlerden biri, diğerinin sözlerini veya davranışlarını genellemeden, eleştirmeden, zihin okuma kaygısından uzak olarak değerlendirir ve samimi bir anlama çabası gösterirse diğer eş bu durumu kabul görmüş ve anlaşılır hissedeceğinden paylaşıma açık olacak, birbirine karşı güven ve sevgileri artacaktır.”

Çoğu ilişkilerde “nasılsa evlendim” mantığı güzel ve bakımlı olmayı bir tarafa iter. Oysaki eşler evlenene kadar değil, evlendikten sonrada birbirlerine karşı şık olmaya özen göstermeli sahip olduğu fiziki güzelliği korumalıdır. Özellikle kadınlar için beğenilmek, onun yaratışıyla büyüyen bir duygudur. Evlenmeye hazırlanan kişinin karşısında aradığı ilk şart, çoğunlukla fiziki görünümdür. Her iki tarafta birbirine çekici olmanın yollarını denerler. Evlilik -istisnalar da olsa- karşılıklı beğeni ile oluştuğundan, eşlere bu özelliklerin kalıcı olması için hem kendilerine hem de birlikteliklerine çiçek gibi özen gösterip gayret etmek düşer. Çünkü eşler birbirlerini bakımlı ve çekici görmeye herkesten daha layıktır.

Eşinize Çiçek Gibi Özen GösterinAyrıca güzel bir ilişkide yakın ve sevgi dolu kalabilmenin bir yolu da uzlaşmadır. Ilımlı başlangıçlar yapabildiğinizde, onarma, yatıştırma davranışları gösterebildiğinizde mümkün olabilir. Bu adımların her biri eşler arasında olumlu bir atmosfer yaratarak uzlaşmaya uygun bir zemin hazırlar. Eşler, birbirlerinin söylediği veya inandığı herşeyi kabul etmek zorunda değildir. Açık ve dürüst bir etkileşim içerisinde karşısındakini anlamaya yönelik dinleyebilme çok önemlidir. Eşinize empati gösterdiğinizde onu anlamanızı kolaylaştıracaktır Bir ilişkide anlaşılmak en önemli ihtiyaçlardan birisidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar