• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 717 Görüntülenme

Esnek ve sıkı bir cilt ister misiniz?

Esnek ve sıkı bir cilt ister misiniz?

Esnek ve sıkı bir cilt ister misiniz?

Kim istemez ki, değil mi? Yaşlandıkça cildimiz sıkılığını ve esnekliğini kaybediyor. Güneş ışınlarının verdiği zararlar da cabası. Bütün bunlar cildi sıcaklık değişimlerine, toksinlere, yaralanmalara, mikroorganizmalara ve dolayısıyla radyasyona karşı daha savunmasız hale getiriyor. Peki, bunun için yeni bir malzeme geliştirildiğini biliyor musunuz?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Massachusetts Hastanesi, Living Proof kozmetik ürünler firması ve Cambridge Üniversitesi Olivo Laboratuvarları’ndan uzmanların geliştirdiği bir özel malzeme geçtiğimiz ay Nature Materials’ta elektronik ortamında tanıtıldı.
Silikon tabanlı bir polimer olan yeni malzeme cilt üzerinde incecik, görünmez bir tabaka oluşturuyor ve genç, sağlıklı bir cildin mekanik ve elastik özelliklerini yansıtıyor. Cildin üzerine kaplanabilen bu “ikinci deri” göz altı torbalarını düzeltiyor ve derinin nemini koruyor.

Araştırmacılar bu yeni malzemenin üretimi için 100’ün üzerinde polimerle çalışmış. Bu polimerlerin hepsi sıralı silikon ve oksijen atomlarından oluşan bir kimyasal yapı olan siloksan içeriyor ve “çapraz bağlı polimer tabakası” (XPL) adı verilen bir ağ oluşturabiliyor.
Araştırma ekibi tüm bu polimerleri deneyerek sağlıklı deriye en çok benzeyen ve onun özelliklerini en iyi taşıyan malzemeyi sonunda bulmuş. Yeni malzemenin deriye uygulanması iki aşamada gerçekleşiyor.

Esnek ve sıkı bir cilt ister misiniz?

İlk olarak cilt üzerinde istenilen bölgeye polisiloksan bileşenlerinden oluşan şeffaf bir krem sürülüyor. Ardından bu ilk tabakanın üzerine, polimerin güçlü çapraz bağlar oluşturmasını sağlayan yine kremsi yapıda bir platin katalizör sürülüyor. Bu iki kimyasal madde arasındaki etkileşim sonucunda cilt üzerinde 24 saat bozulmadan kalabilen ince ve pürüzsüz bir “ikinci deri” oluşuyor.
Yaklaşık 10 yıllık çalışmanın bir ürünü olan malzemenin sadece daha kırışıksız bir görünüm için değil, aynı zamanda ileride yapılacak yeni çalışmalar sonucunda egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisi için ilaçlar geliştirilmesinde ve güneşin morötesi ışınlarına karşı korunmak için de kullanılması planlanıyor. Sahip olduğu özellikler sayesinde ürün gelecekte hem kozmetik hem de tıbbi uygulamalarda yer alacak gibi görünüyor.
Daha esnek ve sıkı bir cilt ister misiniz?Ürün ile ilgili videoyu izlemek ve incelemek  için http://news.mit.edu/2016/polymertemporarily-tightens-skin-drugdelivery-0509 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar