• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 641 Görüntülenme

Etik Moda ile tanışma zamanı

Etik Moda ile tanışma zamanı

Etik Moda ile tanışma zamanı

Üretim ve tüketim aşamasında doğayla dost organik tekstil ürünler kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu akımın adıysa; “etik moda“. Etik modayı takip edenler, aldıkları bir elbise, ayakkabı ya da pantolonun; nerede, nasıl ve kimler tarafından, hangi şartlarda yapıldığını düşünerek karar veriyor. Bu gruptaki ürünlerin hammaddesi kadar renklendiricileri de önemli. Organik tekstil malzemesinin yetişme  süreci zor olduğundan, sanayi üretimi ile arasında fiyat farkı bulunuyor elbette, ancak %100 doğal liflerden üretilen bu ürünler diğerlerine oranla oldukça dayanıklıdır.

Etik Moda ile tanışma zamanıOrganik pamuktan ve bambudan üretilen tekstil ürünleri hem insan sağlığı hem de çevre için en iyi çözüm olarak kabul görmektedir. Hint ve Büyük Okyanus Adaları’nda yetişen bir tür sazlık olan  bambu lifleri, pamuktan daha emici özellikle çocuk giyiminde tercih ediliyor.

Etik moda ile tanışma zamanı

Organik tekstil ürünlerinde pamuktan daha yaygın olarak kullanılan diğer ürün ise bambu. Yüksek emekliye sahiptir. bambu Pamuğa göre %60 daha fazla su emer. Havlu, müslin  bezi, kumaş çocuk bezleri ve bornozlar için mükemmel bir seçimdir. Bambu, Hint ve büyük okyanus Ada’larında  yetişen bir tür sazlık. Bambu lifleri elyaf haline getiriliyor ve makinalarda işlenip iplik haline getirildikten sonra tekstil ürünlerin yapımında kullanılıyor. Bu işlemler sırasında ipliklerin doğal ve saf kalmasını özen gösteriliyor. 

Etik Moda ile tanışma zamanı

Etik Moda ile tanışma zamanı

Tamamen doğal bambu lifleri ya da pamuk dokuma ile ya da deriyi tamamen doğal yollarla işleyerek üretilen organik ayakkabılar da son yıllarda uzun saatler dışarda duranların tercihi. Bu ayakkabıların tabanında ise kösele ya da organik kauçuk kullanması gerekiyor. Organik deri kullanıldıkça kendini onarıp daha sağlam bir üst doku oluştururken, doğal boya ve cila ile de malzemeyi korumak mümkün.

Etik Moda ile tanışma zamanı

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar