• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 708 Görüntülenme

Ev de olmak da bir başkaldırıdır

Süregelen düzenin \’\’Para kazanacaksın ve kariyer yapacaksın\’\’ diye dayattığı bir kadının evde olmayı seçmesiyle aslında büyük bir başkaldırı yaptığını söylemek bazılarına hayalci bir yaklaşım gibi gelebilir. Üniversite mezunu olan hatta çalışma hayatının içinde bulunan kadınların evlerine dönmeleri büyük bir travma, çöküş, mücadeleyi sürdürememe gibi psikolojilerle açıklanmaya çalışılıyor. Durumun izahı için böylesi kompleks nedenler aranmasına bakarsak evde bizi bekleyen bir canavar var ve kişiliğimizi, kimliğimizi öğüten bir yer olan evimiz, bizi bu canavarın ağzına itiverecek. Böyle düşünmemizin nedeni ise evde yapacak bie şey olmadığına dair yanlış inanışımız. İnanış diyoruz çünkü evde olup hayatını gayet renkli geçiren, hatta  -kariyer tutkunlarına müjde!- para kazanan kadınlar da var. Evde olmayı her şeyin sonu gibi görmediğimizde ve başkasına değil kendimize inandığımızda daha sağlıklı düşünme şansımız olacak.

Peki evdeki bir kadının hayatı nasıl renklenir? Rutine bağlanmış ev işleri dışında neler yapılabilir? Ev hayatının bir maceraya dönüşmesi  mümkün müdür gerçekten? Yine \’\’inanışınıza\’\’ ve ne istediğinize bağlı olarak elbette mümkün.

Yemek ve el işi bloglarından tutun, evden pasta yapıp internet üzerinden satanlara, başta dikiş olmak üzere çeşitli el işlerini yine internet üzerinden satışa sunanlara, eğitim durumuna göre çeşitli yerlerde makale yazıp kitap çıkaranlara, grafik ve çizim çalışmalarını evden yürütenlere kadar pek çok kadını evinde aktif bir faaliyet içinde görebilirsiniz. Sıralanan örneklerin büyük çoğunluğunda  \’\’Hep kadın işi bunlar\’\’ diye dudak bükenlerde olacaktır muhakkak. Kendi cinsiyetine barışamamışlığın işareti sayılacak bu yaklaşım ise bambaşka bir konu.. Kadın kimliğimizi kabullenmemek, ondan utanmak ve hatta mümkünse bu kimlikten kurtulmak. Belki de asıl düğümlendiğimiz yer burasıdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar