• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1087 Görüntülenme

Evde bebek saçı nasıl kesilir?

Bebeklerin ilk saç kesimi genel olarak 1 yaş civarında yapılır. Bebekler ilk 6 ayında doğdukları saçları tamamen dökerek yeni saçlara sahip oluyorlar. Bebeğin saçlarını bu konuda uzman olan bebek ve çocuk kuaförlerinde yaptırabilirsiniz. Ancak anne babalar bebeklerinin ilk saç kesimini kendileri yapmayı tercih ediyorlar. Siz de o anne babalardansanız bu tavsiyeler bebeğinizin saçlarını keserken işinize oldukça yarayacak.

Bebeğinizin saçlarını keserken ihtiyacınız olan malzemeler şunlar:

– Bebeğin rahat oturabileceği ve durabileceği bir koltuk. Mama sandalyesi ya da emniyet kemeri ile bağlayabileceğiniz bir sandalye tercih edebilirsiniz.

– Tarak ve yumuşak fırça

– Saç kesimi için uygun olan küçük bir makas

– İçi su dolu spreyli şişe

– Havlu

– Bebeğin oyalanması için oyuncaklar

Malzemeleriniz hazır! Peki bebeğinizin saçlarını keserken nelere dikkat etmelisiniz? Şimdi de onlara göz atalım…

– Bebeğinizin saçlarını kesmek için keyfinin yerinde olduğu bir zamanı seçin.

– Bebeğiniz her söylediğinizi anlayamasa da ses tonunuz ve hareketlerinizden ne söylemek istediğinizi anlar. Bu nedenle bebeğinize saçının kesileceğini, bunun canını yakmayacağını anlatın. Saçını keserken de sürekli sakin tavırlarla konuşmanızı sürdürün.

– Saç kesim işlemini tek başınıza yapmayın. Yanınızda mutlaka size yardımcı olacak ve bebeği oyalayacak biri olsun. Bazı bebekler sandalye yerine kucağa oturmaktan hoşlanırlar.

– Saç kesimi sırasında bebeğin dikkatini dağıtmak için eline sevdiği bir oyuncağını verebilirsiniz.

– Bebeğinizin boynuna çok sıkmayacak şekilde bir havlu dolayın. Mama önlüğü de kullanabilirsiniz. Böylece kesilen saçların bebeğin vücuduna yapışmasını önlemiş olursunuz.

– Bebeğin kesilecek saçından bir tutam alarak spreyli şişedeki suyla ıslatın.

– Islattığınız kısmı işaret ve orta parmağınızın arasına sıkıştırıp ayarladığınız boyuta göre yavaşça kesin Bu sırada bebeğinizle konuşmayı da ihmal etmeyin ve sakin davranın. Saç kesimi sırasında bebeğinizin başına dokunurken bıngıldağa çok dikkat etmelisiniz. Bıngıldağa çok bastırmamaya ve sert bir darbe almamasına özen gösterin.

– Saçın bir bölümünü kestikten sora tarak yardımı ile saçı düzeltin. Eğer istediğiniz şekli aldıysa yeni bir parçayı ıslatıp kesin. Sonra yumuşak bir fırça yardımıyla bebeğinizin saçlarını tarayabilirsiniz.

!!! Eğer bebeğiniz saç kesimi sırasında çok rahatsız olduysa, korktuysa ve duramayacak gibiyse hemen saç kesme işlemini durdurun. Israrcı olursanız bebeğinizin daha fazla korkmasına ve kalıcı bir korku oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar