• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 722 Görüntülenme

Evliliklerdeki süreçler..

Birbirini tanıma evresi sayılan 5 yıllık bir evlilikte çiftler en çok; kişilik çatışmaları, sorumluluk paylaşımındaki anlaşmazlıklar, ailelerin müdahalesi, ev idaresindeki tecrübesizlikler, güvensizlik, kültürel farklılıklar, bireysellik gibi problemleri sıkça yaşarlar. Bu sorunların temelinde genel olarak aile bilincinin oluşmaması ve köken aileden farklı düşünmemek gibi sebeplerin olduğu gözlenedilir. Eşlerin artık birbirini tanıdığı süreç olarak değerlendirilen  10 yıllık evliliklerde ise şu sorunlar ön plana çıkar: rutin hayat, çocukların sorumlukları, geçmişe özenme, kırıcı eleştiriler, gelecek endişesi, kaybetme korkusu, beklentilerin karşılanmaması.

Eşlerin birbirine alıştığı zaman dilimi olarak görülen 20 yıllık evliliklerde sıkça rastlanan ve sorun haline gelen durumlar ise çocukların ergenlik dönemi etkileri (anne-babanın karşı karşıya gelmesine sebep olabiliyor), eşlerin yaşlılıkla ilgili endişeleri, tükenmişlik hissi (beklenti eksikliği ve hayal kırıklıkları), evliliğin bitmeyen sorunlarından memnuniyetsizlik, masrafların artışı, iş gücünün yetersizliği, rutinden sıkılma ve farklı çevreler arayışı gibi sıralanabilir.

30 yıl ve üstü evliliklerde rastlanan sıkıntılar genellikle çocukların evden ayrılmasıyla oluşan yalnızlık ve yaşlılık halinin psikolojik etkilerinden kaynaklanıyor. Bunun dışında; kaybetme korkusu (ölüm), pişmanlıklar, geçmişte yapamadıklarının intikamını alma, muhtaç olma psikolojisi gibi sorunlarda eşlerin baş etmesi gereken problemler arasında sayılabilir. Ayrıca çocukların evden ayrılmasıyla çiftlerin otoritelerini kullanacak alan bulamayışları, çiftler arasında gerilime de yol açtığı söylenebilir.

Evliliklerde önemli dönüm noktalarını değerlendiren psikologlara göre \’\’Evliliklerdeki ilk 5 yıl çiftlerin aslında kendilerini tanıma evresiyken daha sonraki yıllara da bir zemin olarak görülmelidir. Mesela çiftlerin en çok yaşadıkları sorunlar ilk yıllarda ailelerin çiftlere müdahalesi, iletişim kuramamak ve evin sorumluluğundaki rollerdir. Günümüzdeki evliliklerde kişiler maddi olarak ailelerinden bağımsız olamıyor. Bu durum da çiftlerin sorumluluk almasında gecikmelere ve maddi olarak ailelerine bağımlı hale gelmelerine neden oluyor. Daha sonraki evrelere de yine 5 yıl ve sonrası olarak bakılabilir. Burada karakter farklılklarından kişilik çatışmaları ve yılların getirdiği yıpranmalar oluşuyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar