• 12 ay önce
 • 0 Yorum
 • 505 Görüntülenme

Evlilikteki iletişim hataları

Evlilikteki iletişim hataları

Evlilikteki iletişim hataları

Günümüzde evlilik sorunları ve çatışmaları giderek artmakta, hatta bazen bu durum boşanma ile sonuçlanmaktadır. Bu süreçten hem kadın, hem de erkek çok ciddi bir çöküş yaşamakta, mutsuz olmakta, her iki tarafın ebeveynleri etkilenmekte, çocuklar ruhsal olarak örselenmektedir. Büyük ümit ve beklentiler ile kurulan bir yuva bazen basit iletişim hataları yüzünden Yıpranmakta ve yıkılmaktadır.

Evlilikteki iletişim hatalarıFarkında olmadan yapılan veya kişiliğin aslında bir parçası olan iletişim hataları sadece eşe karşı değildir. Yakın ilişki kurulan hemen herkeste bu SORUNLAR yaşanır. Ancak aynı evde ve sıklıkla yapılan bu davranışlar giderek evlilikte çalışma ve mutsuzluğa sebep olmaktadır. İletişim hatalarını fark eden ve bunları düzelten çifter ise bu problemleri aşabilmektedir. 

Evlilikteki iletişim hataları

Evlilikte yapılan başlıca iletişim hataları şunlardır

 1. Baskı kurup, sürekli ikna etmeye çalışmak, kendi düşüncesinin onaylanmasını beklemek. Üzerinde baskı kurulan ve kendisine sürekli emirler verilen insan kendisini eşya gibi hissetmeye başlar. Emir vermek, yap, getir gibi direktifler kişide değersizlik ve öfke duygusu yaratır. Bu duruma maruz kalan biri yapılması istenen eylemi yapmak yerine içgüdüsel olarak daha da muhalif davranır. Özellikle sesinin tınısı sert olan, baskı kuran birisi karşısında, sürekli savunmaya dayalı bir halde olacak ve zamanla çatışma kaçınılmaz hale gelecektir. 
 2. Muhatabını dinlemeden konuşmak, söz kesmek. Sık sık söz kesmek, dinlememek ve bir araya girip tekrar bir şeyler anlatmak başta gelen iletişim hatalarından birisidir. Sürekli koştura koştura konuşan, dikkati dağınık, dinlemeyen ve Sözkesen birisiyle iletişim kurmak çok can sıkıcı sıkıcıdır. Karşıdakinin sözlerini işitmek başka bir şey, dinlemek ise başka bir şeydir. Birçok çift birbirini sesini işitmekte ancak yeterince dinlememektedir. 
 3. Konuyu değiştirmek konudan konuya geçmek. Karşısındakinin söylediklerine ilgisiz kalmak, dedikleri ile ilgili geri bildirim yapmadan başka konulara geçmek anlatan kişide kötü duygular oluşturur. Anlatılan konu ile ilgili geri bildirim yapmak veya soru sormak ise iletişimin daha kaliteli bir şekilde ilerlemesini sağlar. Hem kadın, hem erkek sıklıkla bu hatayı yapmaktadır. Çok fazla detay vermek ve karışık konuşma karşıdakinin aklını karıştırır. İletişimde mümkün olduğunca basit ve kısa cümleler kurarak konuşmak anlaşılır olmayı sağlayacaktır. 
 4. Her ortamda üzülecek bir şey bulmak, sürekli şikayet etmek. Sürekli dertli, sürekli hasta, devamlı bir şeylerden şikayetçi bir halde olan kişi karşıdakinde çaresizlik ve tükenmişlik duygusu yaratır. Girdiği her ortamda üzülecek bir şey bulan kişi, asla mutluluğa tahammül edememekte, karşıdakinin kendisine üzülmesini istemektedir. Bu üzüntünün daha derininde açıdan zevk alma ve tüm acılara rağmen yinede ayakta kalmış olma duygusunu sebep olduğu gizli bir kibir bulunmaktadır. 
 5. Yargılamak ve etkili etiketlemek. Bir çok engelin başlangıcında çiftler birbirine karşı sevgi dolu ve
  Evlilikteki iletişim hataları

  Evlilikteki iletişim hataları

  toleranslıdır. Ancak zamanla bireylerin olumsuz yönlerine daha fazla odaklanırken, olumlu yönleri daha az görme eğiliminde olurlar. birbirlerine olan duygusal yakınlık zamanla arttıkça birbirlerini incitecek ve genelleme yapacak şekilde konuşmalar da artmaya başlar. Mesela sen zaten hep hatalı sen yaparsın veya sen beni üzmekten zevk alırsın gibi konuşmalar artmaya başlarken, olumlu duygu yaratan cümleler çok nadir kullanır. Konuşacak hiçbir şey bulunamazsa eski dosyalar açılır ve geçmişte yaşanan eski olumsuz olaylar hatırlatılır. Bunları yapmak yerine kişinin hem olumlu hem de olumsuz yönlerini görmek, olumlu olanları sıklıkla, olumsuzları ise daha nadiren söylemek daha uygun olacaktır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar