• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 711 Görüntülenme

Evrensel Şifalı Bahçeler

Şifalı bitkiler eski zamanlardan beri dünyanın her yerinde manastır ve kraliyet bahçelerinde evrensel bulunmuştur. Daha dikkatli bakarsanız, yara iyileştirici civanperçemini ve bilgelerin bit­kisi adaçayını, Washington D.C.’deki National Cathedral’in bahçelerinde görürsünüz.

Asırlardır özellikle çay bitkisi diğer kültürlerden gelen bitkilerle kullanıldığı için, çay çok sayıdaki bitki türünü kapsayan geniş bir anlama yüklenmişti; şimdi yaprakların, çiçeklerin, yemiş­lerin, tohumların, köklerin, köksaplarının bitki kabuklarının sıcak suda kaynatılmasıyla elde edilen demleme çay anlamına gelmektedir.

Jenerik terim olarak kullanılan bitki, bitkileri inceleyen tıp dalı olan botanikte daha etkili olan şifalı bitki adını aldı. İnsan sistemine yararlı üç binden fazla bitki incelenmiş, etiketlen­miştir ve daha bir sürü incelenecek bitki bulunmaktadır. Ba­tıda üretilen en iyi ilaçların bazıları, yüksük otundan yapılan kalp ilacı digitalis ve efedradan üretilen astım ilacı ephedrine’i de içeren bitkilerden türetilmiştir ve yıllardır bu ilaçlar şifalı bitkileri saf olarak içermiştir. Bu durum, İkinci Dünya Sava­şında Avrupa’da şifalı bitki azlığının ilaç üretimini kısıtlama­sıyla bilim adamlarının sentetik türlerini üretmelerine kadar devam etmiştir.

Her şifalı bitkinin siyah çay ağacı hikâyesi gibi kendine özgü büyüleyici tarih ve miti vardır.Nane gibi bazı şifalı bitkiler, İncil’in geldiği zamanlarda öyle değerliydi ki vergi ödemek için kullanılırdı. Diğer şifalı bitkiler dinî bitkiler olarak onurlandırılır, tanrı ve tanrıçala­ra adanırdı. Aynısefanm yaldız çiçekleri kalbi güçlendirecek ilaç olarak kabul edilmiş ve çoğu dinde çok değerli görülmüş­tür. Yunan mitolojisinde bu çiçeğin yaratılışı güneş tanrısı Apollo’nun kız kardeşi ay tanrıçası Artemis’e atfedilmektedir. Hindistan’da, Budistler bu çiçeği tanrıça Dwiga’ya adamış­tır ve çiçekleri onun amblemini süslemektedir. Aynısefa bir sürü ülkede hepsi yaldız la ilişkili farklı isimlerle anılmaktadır. Hristiyanlık Avrupa’da etkili hâle geldiğinde çoğu şifalı bitki yeni dinle uyumlu hâle gelmeleri için yeniden adlandırıldı ki aynısefa Meryem Ana’nın onuruna Meryem’in Yaldızı (altını) anlamına gelen “marigold” adım aldı.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar