• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1102 Görüntülenme

Facebook dolandırıcılarının yeni yöntemi

Gün geçmiyor ki dolandırıcıların yeni bir yöntemi çıkmasın. İşte yeni yeni duyulan ve tüm yurtta onlarca kişiyi hedef alan farklı bir dolandırıcılık yöntemi.

Yeni yöntem facebook kullanıcılarını hedef alıyor. Kötü niyetli şahıslar tarafında farklı yöntemler kullanılarak ele geçirilen facebook hesabınız üzerinden arkadaş listenizdeki kişilere sohbete başlayan dolandırıcılar faturalı hat sahiplerine çalıştığı teknoloji firmasının hediye çeki dağıttığı yönünde bilgi veriyor. Arkadaşınız olduğu için karşınızdaki kişiye güveniyor ve söylediklerinin altında bir art niyet aramıyorsunuz. Zaten bütün sorunda burda başlıyor.

Arkadaşınız olduğunu düşündüğünüz ama aslında arkadaşınızın facebook hesabını çalan kişi tarafından telefonunuza çekilen hediye kazandığınızı belirten mesajı onaylayıp cevapladığınızda telefonunuza bir kod geliyor sizden bu kodu isteyen şahıs artık çeşitli web adreslerinden dilediğince alışveriş yapıyor.

Siz hediye kazandığınızı düşünürken karşınızdaki kişi sizin üzerinizden çeşitli miktarlarda alışveriş yapıyor ve siz telefon faturanız geldiği zaman gerçekle yüzleşmiş oluyorsunuz.

Cep telefonu aracılığı ile size gelen hediye kazandınız tarzında ya da farklı yöntemlerle iletişime geçmek isteyen olursa kesinlikle cevap vermeyin gerekirse telefonunuzu kapatıp hemen emniyet güçlerinden yardım isteyin.

Bu yöntemle sadece İstanbulda yaklaşık 400 kişi dolandırıldığını belirterek suç duyurusunda bulunmuş. Benim başıma gelmez, ben inanmam demeyin. İlerleyen teknolojinin iyi yönleri kadar malesef kötü yönleri de hayatımızı ele geçirmeye devam ediyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar