• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 621 Görüntülenme

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Bazı çocukların yedi-sekiz yaşına geldiğinde her birinin cep telefonu oluyor ve arkadaşları ile birlikteyken dahi ekranlardan gözlerin alamıyorlar. 10-11 yaşlarında internet içeriklerini indirmeye ve de izlemeye başlıyorlar. Sanal oyunlara dalıyorlar; akıllı telefon almak ve Facebook hesabı açmak için anne-babasına nerdeyse yalvarıyorlar. 12-13 yaşına gelen çoğu çocuğun ebeveyni izinli olsun ya da olmasın Facebook sayfası bulunuyor. Ayrıca sınıfta arkadaşlarıyla doğrudan orada konuşmak yerine onlara Facebook hesabından ya da telefondan mesaj gönderiyorlar. Çocuklar evde, kütüphanede ve sokakta bile sanal dünyadan uzak kalmıyorlar. Ergenliğe girdiklerindeyse artık tamamen özel bir lisanı ve sosyal kuralları olan çevrimiçi -çevrimdışı sanal bir dünyada yaşamaya başlarlar; üstelik çocuk çoğunlukla ebeveynleri kontrolü dışında. Bu sanal dünyada görünmez bir izleyici kitlesi karşısında performans sergileyip poz veriyorlar.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Büyüyüp olgunlaştıklarındaysa sanal dünyada aldıkları yanlış kararların aynı kaldığını fark etmiyorlar. Orada “silme” tuşu yok maalesef  ve gençlikte yapılan hataların sonuçları bazen son derece acı verici olabiliyor.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme ve bir daha kullanmayacaksanız Facebook hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra 14 gün içerisinde hesabınıza giriş sağlamamanız gerekmektedir. Çünkü Facebook hesabınıza giriş sağladığınızda başvurunuz iptal ediliyor ve akabinde hesabınız tekrar aktif hale gelir. Eğer Facebook hesabınızda önemli bilgileriniz var ise bunların yedeğini alın çünkü hesap silme işlemlerinden sonra veriler tamamen silinecek ve bu verileri tekrar geri alamazsınız.

Facebook hesabını kalıcı olarak silmek için başvuru adresindeki ” hesap silme ‘‘ buonuna tıklayarak ve aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli oacaktır.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme linki: https://www.facebook.com/help/delete_account

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Dijital teknolojinin hayatımıza girmesiyle ebeveyn olma sorumluluğu günümüzde bambaşka sorunları da beraberinde getirdi. Çocuklarımız facebook’u bizden çok daha iyi kullanırken, duygusal olarak sağlıklı değerlendirme yapacak olgunluk seviyesinde değiller. O yüzden konu facebook olduğunda, sadece yasaklayarak önlem almak, çocuklar küçükken işe yarıyor gibi gözükse de, ileriki yaşlarda karşımıza daha büyük bir sorun olarak çıkacaktır. Teknoloji pek çok faydasının yanısıra, zararları da vardır. O zaman ebeveyn olarak teknolojinin, faydalarını göz önüne alarak küçük yaşta sınırlı kullanımda ve büyüdükçe doğru değerlendirme yapılarak yardımcı olacak bir ilişkiye ele almak gerekiyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar