• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 457 Görüntülenme

Facebook kafa karıştırıyor

Facebook Kafa Karıştırıyor

Facebook Kafa Karıştırıyor

Tüm dünyada kullanılan Facebook insanların yaşamında önemli bir yer tutuyor ve bazen aldığı kararlarla da tepki toplayabiliyor. Daha önce Facebook’taki öne çıkan haberleri editörler derliyordu. Amerika başkanlık seçimlerinde öne çıkan haberlerde adaylardan birinin diğerine göre daha fazla yer alması gibi durumlar çok tepki toplamaya başlayınca şirket haberlerin derlenmesinde editörleri devre dışı bırakma kararı aldı. Artık çok konuşulan haber özetleri insanlar tarafından yazılmıyor, makineler tarafından otomatik oluşturuluyor.

Facebook Kafa Karıştırıyor Bu değişiklikten kısa bir süre sonra gerçek olmayan haberler liste başı olmaya başladı. Bu tür sahte haberler de tepki toplayınca editörler tarafından silinmeye başlandı. Tartışmalar devam etmekle beraber  öne çıkan haberlerin seçilmesinde insan etmeninin tümüyle devre dışı bırakılması en azından şimdilik zor görünüyor. Üstelik Facebook’un daha önemli sorunları da var. Facebook insanların platforma olan bağlılığını artırmak için arkadaş önerileri yapıyor. Yapılan öneriler bazen çok şaşırtıcı olabiliyor.
Hatırlamak istemediğiniz eski patronunuzu ya da en son yıllar önce görüştüğünüz birisini size arkadaş olarak önerebiliyor. Facebook’un nasıl olup da bu bağlantıları kurabildiği kullanıcılar için sinir bozucu bir muamma olsa da durum bazen daha da tehlikeli olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook’u pek de sık kullanmayan bir psikiyatristin hastalarının Facebook tarafından birbirlerine arkadaş olarak önerilmesi tepki topladı. Asansörde karşılaştığı kişinin tam adını ve bazı Facebook bilgilerini hatırlayan bir hasta karşıdaki kişinin de aynı psikiyatriste gittiğini fark etmiş. Benzer durumlarla karşılaşan hastalar durumu psikiyatriste bildirmiş.
Bulaşıcı hastalık taşıyan, şiddete ya da intihara eğilimi olan hastaların birbirine arkadaş olarak önerilmesinin ciddi sorunlara neden olabileceğini belirten psikiyatrist Facebook’a ulaşmaya çalışmış ancak henüz herhangi bir yanıt alamamış. Bu şekilde hastaların gizliliğinin de ihlal edilmiş olması işin diğer bir boyutu. E-posta listesini ya da iletişim listesini hiçbir zaman Facebook’ta paylaşmadığını söyleyen psikiyatrist nasıl olup da Facebook’un bu bilgilere ulaştığını bilemiyor. Facebook kişileri birbirine önermek için çok çeşitli yöntemler kullanabiliyor.
Arkadaşların arkadaşları gibi ilk akla gelen önerilerin ötesinde aynı kablosuz ağdan Facebook’a bağlanmak, aynı yerlere sıkça gitmek, telefon listesinde ortak bir kişi olması arkadaş olarak önerilmek için yeterli olabiliyor. Facebook’ta aynı kişiyi arayan kişilerin birbirine arkadaş olarak önerildiği de biliniyor. Hiç tanımadığınız birisi sizi Facebook’ta aradığında Facebook o kişiyi size önerebiliyor. Daha önce Facebook tarafından satın alınan WhatsApp da kişiler arasında bağlantı kurmak için kullanılabilecek.

Facebook kafa karıştırıyor

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp gizlilik ilkelerini değiştirdi. Artık WhatsApp kullanıcı bilgileri Facebook’la paylaşılacak. Bu bilgiler Facebook’ta size özel reklamların gösterilmesi gibi amaçlarla kullanılacak. WhatsApp veri paylaşımının engellenmesi için 30 gün süre tanıyor. Bu sürede veri paylaşımı iznini kaldırmadıysanız artık bilgileriniz Facebook’un size gösterilecek reklamları seçmesinde kullanılmaya başlanıyor ve bunu engelleyemiyorsunuz. Bu izni kaldırsanız da bilgileriniz reklam amaçlı kullanılamasa bile Facebook’la paylaşılmaya devam edecek. Facebook bu bilgilerle, uygulamayı kullanım şekliniz ve sıklığınız gibi hususları tespit edebilecek.

Facebook kullanım şeklinizden ve WhatsApp iletişim ağınızdan elde edilen bilgiler birlikte kullanıldığında sizinle ilgili çok daha fazfazla bilgi verecektir. Mesela WhatsApp’ta arkadaşlarınızla paylaştığınız konum bilgilerinden gittiğiniz yerler tespit edilebilir. Daha sonra o yerde bulunan mekan bilgilerinden sizin ilgi alanlarınız tespit edilebilir. Örneğin gizli haber kaynağı ile bir lokantada buluşan bir gazetecinin gittiği mekan, WhatsApp’tan elde edilen bilgilerle tespit edilip Facebook tarafından benzer ilgi alanına sahip iş arkadaşlarına önerilebilir.
Sonuçta cep telefonundan hiç Facebook kullanmadığı halde bile WhatsApp ve Facebook tarafından birleştirilen bilgiler gazeteci ve kaynağı için sıkıntıya neden olabilir. Bu gibi bilgi çaprazlamaları kullanıcılar açısından işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir.

Facebook Kafa Karıştırıyor

Facebook Kafa Karıştırıyor

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar