• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 638 Görüntülenme

Facebook Messenger’ın Bilinmeyen Özellikleri

Facebook Messenger’ın Bilinmeyen Özellikleri

Facebook Messenger’ın Bilinmeyen Özellikleri
Dokuz yüz milyon kullanıcısı ve sahip olduğu özelliklerle geleneksel mesajlaşma platformlarından birisi olan “Facebook Messenger”, en popüler sohbet uygulamaları arasında yer alıyor. Facebook, Messenger’ın pek fazla bilinmeyen ancak öğrenildiğinde uygulamayı çok daha etkin bir şekilde kullanmaya yardımcı olacak bazı özelliklerini paylaşıyoruz;

Facebook hesabınız olmasa dahi Messenger’ı kullanabilirsiniz

Şayet 13 yaş ve üzerinde iseniz Messenger’a kolayca kayıt olabilir ve uygulamanın fotoğraflar, videolar, grup sohbetleri, sesli ve videolu arama gibi bazı özelliklerini – Facebook’a üye olmasanız da – telefon numaranızla kullanabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey Messenger uygulamasını telefonunuza indirmektir. Hoş geldiniz ekranında “Facebook’ta değil misiniz?” seçeneğiyle isim, telefon numarası ve fotoğraf bilgilerinizi girdiğiniz takdirde Messenger’ı kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Messenger’ı Facebook’a giriş yapmadan kullanmak istiyorsanız ise web tarayıcınıza “messenger.com” adresini yazarak, ek Facebook özellikleri olmayan, Messenger’a özel web siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Arkadaşlarınıza konum gönderebilirsiniz

Bulunduğunuz konumun ya da arkadaşlarınızla buluşmak istediğiniz bir yerin haritadaki yerini ayrı mesaj olarak Messenger üzerinden paylaşın. Ekranın sağ alt köşesinde bulunan üç nokta ikonuna ya da lokasyon ikonuna tıklayarak, dilediğiniz lokasyonu arayın ve belirttiğiniz konumun yerini gösteren haritayı arkadaşınıza gönderin.

Sesli grup aramaları da yapabilirsiniz

Grup aramaları özelliği sayesinde Messenger üzerinden aynı anda elli kişi ile konuşabilirsiniz. Grup aramasını başlatmak için Messenger’daki grup konuşmalarından birisine, ardından da ekranın sağ üst köşesindeki “Grup Araması Başlat” ikonuna tıklamanız yeterli. Grup aramasından çıkmak için kırmızı, “Grup Aramasın Sonlandır” tuşuna basınız. Grup konuşmasından çıktığınızda başka katılımcılar bir çıkış tonu duyar ve sona kalan iki kişiden birisinin konuşmadan ayrılması durumunda grup araması da sona erer.

Facebook Messenger’ın Bilinmeyen Özellikleri

Bir grup aramasına dahil olduğunuzda, bir tek kişiyle konuşma deneyimine benzer biçimde ekranda grubun ismi ve üyelerin listesi görünür. Eğer başlamış bir sesli konuşmaya katılmak isteyen grup üyeleri, grup konuşmasını açarak “Grup Araması Başlat” seçeneğiyle bunu kolayca gerçekleştirebilir. Bir grupta sohbet edenler, konuşmada kimlerin olup olmadığını görebilir ve isterlerse olmayanları da arayabilir.

Yoğun Messenger konuşmalarından gelen bildirimlerini sessize alabilirsiniz

Şayet bir konuşmanın bildirimlerini sessize almak isterseniz konuşmayı Messenger’da açarak, mesajın üstünde yer alan isim veya isimlere tıklayarak açılır listeye ulaşmanız gerekir. Aşağıdaki “Bildirimler” seçeneğine tıklatarak konuşma bildirimlerinin ne kadar süre sessize alınacağını seçilebilirsiniz. Facebook Messenger’ın Bilinmeyen Özellikleri

Messenger’da gizli oyunları da oynayabilirsiniz

Facebook Messenger’ın başka uygulamalarını indirmenize gerek kalmadan basketbol ve satranç gibi oyunları oynamanızı sağlayan gizli bir özelliği bulunuyor. Basketbol oyunu başlatmak için ise arkadaşınıza basketbol emojisi gönderin ve ekranda beliren topa tıklayın. Aynı biçimde, “@fbchess play” yazarak gönderdiğinizde satranç oyunu başlar. Yeni kullanıma sunulan futbol oyunu KeepyUp’ı oynamak içinse arkadaşlarınıza futbol topu emojisi gönderebilirsiniz.

Facebook Messenger’ın Bilinmeyen Özellikleri

Facebook Messenger’ın Bilinmeyen Özellikleri

“Gizli” gelen kutunuzu görün.

Facebook, yabancıların size direkt olarak mesaj göndermesine izin vermiyor. Bunun yerine, arkadaş listenizde bulunmayan kişilerin mesajları Facebook Messenger’da “Mesaj İstekleri” olarak gözüküyor. Uygulama açıldığında ekranın üst köşesinde “Yeni Mesaj İstekleri” uyarısı çıkıyor. Buna tıklayarak Facebook’ta bağlı olmadığınız insanlardan gelen mesajların bulunduğu “Mesaj İstekleri” kutusuna gidebilirsiniz. Messenger, aynı zamanda ‘spam’ olduğuna inandığı mesajları filtreliyor. Spam olarak işaretlenen mesajlara ise “Mesaj İstekleri” kutusunun alt tarafında yeralan “Filtrelenmiş İstekleri Görüntüle” seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Kolay erişim için en fazla kullandığınız grup konuşmasının en başta görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer Messenger’da genellikle aynı grupla konuşuyorsanız, kolay erişim için seçtiğiniz grup konuşmasının en başta görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için uygulamanın aşağı kısmında yer alan Gruplar düğmesine tıklayın ve grup sayfasının sol alt köşesinde yer alan iğne (pin) butonuna tıklayarak eklemek istediğiniz konuşmayı seçin.

Arzu ederseniz grup konuşmasına bir isim de verebilirsiniz. En başta görünmesini istediğiniz grubun isim listesine tıklayarak gruba ad verme ve fotoğraf ekleme seçeneklerini görüntüleyin. Grup konuşmasında istenilen değişiklikleri yaptıktan sonra ise tekrar iğne butonuna tıklayarak değişikliklerinizi kaydedin.

Arkadaşlarınıza takma ad verebilirsiniz.

Facebook politikaları, her üyenin gerçek ismini kullanmasını gerektiriyor ama Messenger, konuşma içindeki arkadaşlara takma isimler verilmesini mümkün kılıyor. Konuşmayı açtıktan sonra Android telefonlarda “i” ikonuna, iPhone’da ise ekranın tepesinde bulunan isme tıklayın ve “Takma Adlar” bölümüne tercih ettiğiniz ismi girin.

Dropbox dosyası paylaşabilirsiniz.

Dropbox uygulamasını kullananlar bilirler, Facebook Messenger üzerinden dosya gönderimi yapabiliyor. Bir konuşmanız açıkken “Daha Fazla” tuşuna bastığınız takdirde mevcut uygulamalar arasından Dropbox seçilebiliyor.

Messenger konuşmanızı sesli ya da görüntülü sohbete çevirin

Messenger’da bilindiği gibi sesli ve videolu görüşme yapılabiliyor. Bunun için bir konuşma açık iken ekranın sağ üst köşesindeki telefon ve yahut video ikonlarına tıklatmanız yeterlidir. Hangisine basıldığına göre Messenger, otomatik olarak sesli ya da videolu görüşmeyi başlatıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar