• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 746 Görüntülenme

Facebook ve twitter parolanızı değiştirin!

İnternet ve sosyal ağ kullanımının arttığı bu dönemde, kullanıcıların çok daha dikkatli olması gerekir. Daha önce  yaşanan siber suçlardan ders alınarak facebook ve twitter gibi sosyal ağlarda kullandığınız şifreleri değiştirin.Sosyal ağlardaki  yoğunlaşan mesaj trafiğini ve kullanıcının ilgisini çekecek gündemdeki konu başlıklarını kullanan siber suçlular, sahte mesajlarla halkı, virüslü dosyaları açmaya veya virüslü sitelere yönlendirmeye çalışıyor. ESET, özellikle bu dönemde şifre değiştirmenin ve internet kullanımında daha dikkatlı olmanın doğru olacağını belirterek uyarıda bulundu.Facebook ve Twitter gibi sosyal medyada yaşanan mesaj trafiği siber suçluların iştahını kabartıyor. Bu dönemde bir çok mesajın çok hızlı bir şekilde paylaşıldığı her türlü ortam  zararlı yazılım bulaştırmak için maalesef bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Olta amaçlı linkler ve mesajlarla siber suçlular internet kullanıcılarını, virüslü dosyaları açmaya ya da zararlı yazılım bulaşan sitelere yönlendirmeye çalışıyor. Böylece gelir elde edilebilecek her türlü parola, şifre ya da hesap numaraları gibi kişisel bilgilere ulaşmayı hedefliyorlar.

İşte Kötü yazılımlara ve virüslere karşı yapılması gerekenler şunlar:
1. Parolalarınızı ve şifrelerinizi değiştirin
2. Bugünlerde tanımadığınız kimselerden gelen e-posta ve sms’leri açmayın.
3.  Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini geri çevirin.
4. Facebook güvenlik ayarlarınıza bakın, gerekiyorsa değiştirin.
5. Facebook’da hakkınızda bölümünde kısıtlı bilgi paylaşın. Adres, telefon gibi bilgilerinizi paylaşmayın.
6. Açtığınız sayfalara dikkat edin. Facebook yerine Fecabook, Fecbook, You Tube yerine yourtube, google yerine gogle gibi sitelere dikkat edin.
7. Hiçbir şekilde yardım amaçlı olarak kredi kartı numarası paylaşmayın, bilmediğiniz kişi ve şirketlere havale -EFT göndermeyin, bilmediğiniz kişilere kontör yollama işlemi yapmayın.
8. Sistem güncellemelerini ihmal etmeyin.
9. Çok daha sık virüs taraması yapın.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar