• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 778 Görüntülenme

Facebook’u daha güvenli kullanın

Sosyal medyada bir numara olan ‘Facebook’u daha güvenli kullanmak için en emniyetli şifreleri seçin. Sadece akılda kalıcılık değil zor bulunabilecek kodları tasarlayın. Daha kısa ya da uzun olması farketmez çözülemeyeceğinden emin olun. Peki bunun dışında Facebook’un güvenirliliğini nasıl sağlayabiliriz, neler yapılması gerekiyor?
Zayıf bir şifre kullanılmaması hakkında gerekli tedbirleri aldıktan sonra şifreleri rakam, büyük/küçük harf ve semboller kullanarak oluşturun. Güçlü bir şifre elde etmek için en iyi yöntem harfleri rakamları ve sembolleri karışık olarak kombine edin.

Hangi tarihte doğduğunuzu bütün olarak profilinizde herkese açık olarak yayınlamayın. Şayet kimlik hırsızlarını hedef almak istemiyorsanız profilinizde doğum günümüzün tümünü göstermemeye çalışın. Çünkü kimlik hırsızları kredi kartıyla veya banka hesaplarıyla ulaşmak için bu doğum tarihlerine ihtiyaç duyarlar. Şayet şimdi hesabınızda doğum gününüz açıksa hemen profilinize giriş yaparak iletişim bilgileri ve temel bilgilerden düzenleme yapabilirsiniz. Doğduğunuz tarihi sadece ayını ve gününü görünmesini tercih edebilirsiniz veya tamamen kaldırabilirsiniz. Şayet kaldırma işlemini yapamıyorsanız gizlilik seçeneklerine tıklayarak orada sadece ben olarak işaret koyabilirsiniz. Kullanıcılar genellikle paylaştıkları her şeyi veya profil bilgilerine herkese açık bir şekilde gösteriyor aslında bu durum bir çok kullanıcının internet güvenliğini de tehlikeye sokuyor. Facebook’ta bu durum için gizlilik ayarları yapabileceğiniz size özel gizlilikleri bulunuyor. Profil sayfanızda ki her şeyi sadece arkadaşlarınızla ve arkadaşlarınızın arkadaşlarına ya da Kendinize özel olarak kısıtlayabilirsiniz fotoğraf aile bilgileri inanç gibi bilgileri de erişime kapatabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımları hatta bilgilerinizi sadece belirlediğiniz bir grup insanın görmesine izin vermeniz sizi daha güvenli bir profil sahibi yapacaktır.

En önemli bir konu ise çocuklarınızın veya ailenizdeki isimleri paylaşımlardaki etiketlerde kullanmamaya özen gösterin, çünkü facebook’ta etiketleme özelliği bir çok kullanıcıyı rahatsız eden bir durumdur. Güvenlik açısından sıkıntı oluşturacağı için etiketlemeyi kullanırken çocuklarımızın isimlerini fotoğrafların etiketlerinde yada açıklama kısmında kesinlikle kullanmayınız. Başka birine de sizi etiketlediyse hemen ilgili fotoğrafın üzerine gelerek etiketi kaldır seçeneğine tık atabilirsiniz.
Facebook’ta pek çok kullanıcının yaptığı gibi evde olmadığınızı ifade etmeyin. Çünkü evden uzakta olduğunuzu paylaşmanız evin kapısında bu evde kimse yok notu bırakmak gibi bir şeydir. Eğer tatile gittiyseniz ve tatilinizin çok eğlendiği geçtiğine dair bir paylaşım yapmak istiyorsanız bunun için eve dönmeyi bekleyin; döndükten sonra döndükten sonra da o günün tarihini vererek paylaşabilirsiniz ayrıca herhangi bir seyahate çıkacaksanız tarihinini önceden paylaşmayın. Tüm bu altın kuralları dikkate aldıktan sonra daha önemli bir konuya da değinelim.

Hepimizin bildiği gibi Facebook 13 yaş ve altındaki kişilerin üyelik başvurularını kabul etmiyor fakat bundan daha küçük çocuklar bile sahte hesaplar açarak üye olup facebook’u kullanabiliyorlar çocuğunuz eğer bu yaş sınırını altındaysa Facebook ‘u kullanıyorsa onu mutlaka takip etmemiz de fayda vardır bunu yapmak için çocuğunuzun hesabında kullanılan eposta adresinin size ait olması sayesinde bildirimlerini ve aktivitelerini daha iyi bir şekilde gözlemleyebilirsiniz tabii başka bir yoldan çocuğunuzun Facebook arkadaşı olmanızda yarar vardır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar