• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 2810 Görüntülenme

Fobilerimizden Nasıl Kurtuluruz?

Fobi nedir? Kimlerin ne gibi fobileri vardır? Fobilerimizden nasıl kurtuluruz? Fobilerimiz hakkında bilmediğimiz pek çok şeyin cevabını konumuzda bulacaksınız.

Fobinin kelime anlamını korku olarak özetleyebiliriz. Yada korku karşısında vücudun tepkisidir. Algılanan bir tehlike anında hissedilen gerilim, hızlı kalp atışları, gerilen kaslar gibi duygusal uyarılara korku denmektedir. Fobi durum karşısında hissedilen aşırı korku olarak tanımlanabilmektedir.

İnsanın günlük yaşantısını kötü yönde etkileyebilen fobiler karşısında insan bulunduğu ortamdan hızlıca kaçmak, oradan biran önce uzaklaşmak ister. Hemen hemen her insan korkular karşısında benzer tepkiler verir. Kalp çarpıntısı, baş dönmesi, bulantı, terleme, ağız kuruluğu bu tepkilerden sadece birkaçıdır.

Korku ile fobi aynı şeymiş gibi görülsede aslında tamamen farklıdır. Korku insanın hayatta kalmasına yardımcı olurken fobi insan hayatını bir kabusa çevirebilir. Bu nedenle fobiden uzak bir hayat planlar kendine. Mesela asansör fobisi olan birisinin asansör yerine çıkacağı kata merdiven ile ulaşması, karanlık fobisi olan birinin evinde her köşeye bir lamba koyması, uçak fobisi nedeniyle uçakla seyahat etmesi gerektiğinde daha zor şartlarda başka ulaşım araçları kullanması gibi.

Bazı durumlarda fobiler tehlikeli durumlara girmemize neden olabilir. Fobisi ile aniden yüzleşen bir insan kendini tehlikeye atacak davranışlarda bulunabilir. Bu gibi durumlar doğal olarak yaşam kalitemizi düşürür ve kendimizi hayattan soyutlamaya başlarız.

Fobilerimizden Nasıl Kurtuluruz?

Özgül fobilerden kurtulmak mümkündür ve başarılı bir tedavi ile başarı oranı yüksektir. En yaygın tedavi yöntemi terapidir. Psikanaliz fobilerin üstesinden gelmekte en etkili yöntemdir. Bu teknik sayesinde insanın korktuğu durumun ayrıntılı bir analizi yapılır ve korkulan durumla gitgide artan derecede karşılaşma sağlanır. İlk başlarda zor olsada zamanla kişi duruma adapte olacak ve korkunun azalması mümkün olacaktır.

Kişi zararsız ya da az riskli fobilerinden kendi imkanlarıyla da kurtulabilir. Yine asansör fobisi ile anlatmaya çalışalım. Asansöre binmekten korkan birisi yanında güvendiği ve sevdiği bir yada birkaç kişi ile birlikte asansöre binerek bu fobisini yenmek için bir adım atmış olacaktır. Birkaç denemeden sonra korku azalacak ve bir süre sonra tamamen geçecektir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar