0-3 Aylık Bebek Beslenmesi

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Merve tarafından 4 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. 0-3 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olur

  Bu dönemde bebekler çok hızlı bir büyüme ve gelişme içindedir. Bu nedenle beslenmelerine önem verilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmeyen bir bebek beslenme yetersizligi göstererek çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalacaktır.
  Bu aylarda bebegin esas besini Anne sütüdür. Anne sütü yaşamın ilk 6 ayında bebek için yeterlidir. 0-3 aylık bebek yalnızca anne sütü ile beslenerek ayda 500 gr. dolaylarında kilo alıyorsa, yeterince besleniyor demektir. Ayda 500 gr dan daha az kilo alıyorsa, anne sütü yetersiz olabilir. Anne sütü alan bebeğe ek olarak diğer yiyecekler veriliyorsa şu noktaları dikkat edilmelidir.
  Bebek açken önce emzirilmelidir. Annenin sütü azda olsa bebek her acıktığında verilmelidir. Bu şekilde hem bebeğin anne sütü alması, hemde boşalan memelerde süt yapılması sağlanacaktır.
  Bebeğe ek yiyecek daima kaşıkla verilmelidir. Biberonu deneyen bebek anne memesini emmek istemeyebilir ve emilmeyen memede süt yapımı giderek azalır.
  Ek olarak verilecek besinlere daima teker teker ve azar azar başlanmalıdır.
  Bebeklere hiçbir zaman nişastalı mamalar ve çok tatlı besinler verilmemelidir. toplumumuzda, özellikle kırsal alanlarda, bebek ağladıkça yalancı emzik içinde yada tülbente sarılmış olarak lokum verilir. Lokum bebeği beslemez. Yalnızca açlığını geçirir. Ağlaması durur. Lokum emen bebekler açlık hissi duymayacakları için işdahsızdırlar. Anne memesini dahi ememezler, aç kalırlar.
  0-3 aylık bebeklerin beslenmesinde ek gıdalara geçilince, bebeğin kakasını kontrol edin, bir değişme oluyorsa yiyeceği kesin.


  alıntı