10-16 Kasım Atatürk haftası hakkında yazı

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. 10-16 Kasım Atatürk haftasıyla ilgili yazı

    Kurtuluş Savaşımızın eşsiz kahramanı ve yurdumuzun kurtarıcısı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün ölümü bütün yurtta üzüntüyle karşılandı. O tarihten beri her yıl 10 Kasım günü geldiğinde Atatürk Haftası etkinlikleri düzenlenir.

    Atatürk bütün yurtta “10 kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası” etkinlikleri ile anılır. Ölüm anı olan saat 09.05’te siren sesi ile saygı duruşuna geçilir. Kara ve deniz taşıtları oldukları yerde durarak saygı duruşu bitene kadar korna çalarlar.

    Okullarda düzenlenen etkinlikler yine 10 Kasım günü sabah saatlerinde başlar ve her yerde olduğu gibi saat dokuzu beş geçe Atatürk’ün manevi huzuru karşısında saygı duruşunda bulunulur. Açılış konuşmalarının ardından şiirler okunur. Ancak okullar tatil edilmez. Anma töreninin ardından eğitime devam edilir.

    10-16 Kasım Atatürk Haftası dolayısıyla radyo ve televizyonlarda Atatürk hakkında konuşmalar yapılır. Atatürk’ün ses kayıtları ve video görüntüleri yayınlanır. Düzenlenen açık oturumlarda Büyük Önder’in fikir ve düşünceleri anlatılır. Atatürk’ün yaşamı, ilke ve inkılapları ile veciz sözleri bir kez daha dile getirilerek yeni yetişen nesillerimizin bilinçli olması sağlanır. Resim ve fotoğraf sergileri düzenlenir.