10 Ocak Gazeteciler Günü

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Yavuz tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Bayramı Hakkında Yazı

  10 Ocak Tarihte Bugün Belirli Gün ve Haftalar Türkiye Gazeteciler Günü

  Gazetecilik mesleğinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu söylesek sanırım abartmış olmayız. Gazeteciliğin temel esaslarını gündemde olan olayları iletişim vasıtaları ile topluma ulaştırmak olarak kabul edersek insanlığın dünya tarihi süresince bu mesleği yürüttüğünü söyleyebiliriz. Bu haber tarifiği bazen şiirler ile bazen de panayırlardaki konuşmacılar ile yapılmıştır. Gelişen teknoloji sayesinde değişen iletişim araçları ile gazetecilik bugün dünyanın sosyal ve siyasal yapısında çok önemli bir yeri teşkil etmektedir.

  Gazetecilik yani topluma haber ulaştırma bir yerde de toplumu bilinçlendirme oynamış olduğu önemli role binaen her zaman kullanılmak istenmiştir. Krallar şairleri taltif ederek kendi lehlerinde şiirler yazdırmış ve jurnalcileri toplumu yönlendirmek için kullanmışlardır. Bunun yanında elini taşın altına koyup gerçekleri söyleyenler yok değil tabiki. Cesaret edip kral çıplak diyebilmek bazen toplumda makes bulurken fikir olarak gelişmemiş bir çok yerde antipati ile karşılık bulabiliyor. Hayal ürünü bilgilerin ve yalanların sağlam duvarlar ördüğü kalelerde gerçekleri ispatlamak oldukça güçtür. Bugün gazetecilik yazılı ve görsel olmak üzere çok çeşitlilik arzetmektedir. Gazetecilik mesleğini yapanlar ise ya sahaya çıkıp gerçek haber yapmakta yada masabaşı haberciliği denilen oturduğu yerden ulaştığı bilgileri özgün bir şekilde güncelleyerek sunanlar vardır. Ayrıca topluma olayları olduğu gibi aktarmak yerine, sosyal ve siyasal görüşüne göre şekillendirip sunanlar oluyor. Bu gibi durumlar toplumun neye nasıl inanacağı konusunda tereddütler meydana çıkarıyor. Hiçbir siyasi çıkarı gözetmeksizin haber yapmak ve toplumun selametine hayrına çalışmak en önde gelen temennilerimizde olmuş. Bir medya kuruluşu belli olayları terör gibi yansıtıken diğer medya gurupları ise aynı kişileri vatan kurtaran kimseler olarak yansıtabiliyor. Halbu ki gazetecilik her unsuru aslını bozmadan topluma aktarması gereken bir meslektir. Ayrıca şiddet olaylarını ise toplumun ahlaki değerlerini göz önünde tutarak seviyeli bir şekilde sansürlemesini bilmelidir. Bu haber alma özgürlüğünü kısıtlamak değil toplumun ahlaken çökmesini engellemek içindir.

  Türkiye'de de dünyada olduğu gibi gazetecilik sektörü zaman zaman aşırı sansüre ve sıkıyönetime tabi tutulmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında Takriri Sükun yasaları ile uzun süre insanlar hükmetin istekleri dışında yayın yapamamışlardır. Yapan gazeteler ile çok şiddetli tepkilere uğratılarak kapatılmışlardır. Ayrıca yakın tarihimizde yaşanan darbelerde yine aynı akıbet yaşanmıştır. Günümüzde ise habere ulaşmak çok kolay olduğundan ve yaygın haberleşme ağının kontrolünün çok zor olması yönünden engellemek eskisi kadar kolay olmuyor. Yakın zamanda arap devletlerinde ve komşumuz Suriye'de yaşanan olayların fitili bu haber ağları tarafından ateşlenmiştir. Bunun karşısında devletler karşılarındaki bu gücü kontrol altına almanın yollarını aramaktadırlar. Her şeye rağmen cesur gazeteciler toplumu bilinçlendirmek için canları pahasına var olacaklardır.

  Sitemizde bir medya kuruluşu olarak Gazetecil gününü kutluyoruz.
  yavuz yıldırım/webokur.net​

  [​IMG]