19 mayıs bayramı nasıl kutlanır

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 19 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  19 mayıs nedir neden kutlanır

  [​IMG]

  Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. 19 Mayısta yurdumuzun her yerinde izciler, öğrenciler ve gençler spor gösterileri yaparlar.Üzerinde Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına yazan ve Sevgi Bayrağı olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolundaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir.
  Daha sonra bayrak Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir.
  Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.
  Cumhuriyetle yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanır.

  2012 yılında Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Mili Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir.Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır.